obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Zajeďte se ochladit do nejšťastnějších zemí na planetě

Vysoké teploty oblažují celou republiku už dlouhé měsíce. Zatímco děti si díky prázdninám horka užívají, my, co musíme plnit každodenní povinnosti, často tak nadšení nejsme. Jestli už vám třicítky lezou na nervy, máme pro vás tip: zajeďte se ochladit do některé z nejšťastnějších zemí na světě.

Přečtěte si také: Nejšťastnějším číslem na světě je číslo 16 

Žebříček nejšťastnějších zemí planety sestavuje pravidelně Organizace spojených národů. Do pořadí promlouvá celá řada aspektů. Je to třeba hrubý domácí produkt, průměrná délka života, míra svobody nebo korupce. A také pocit štěstí. Česko skončilo na 21. příčce, kdo jsou ale vítězové?
 

3. Dánsko

dansko_600x500.jpg


Země s hlavním městem Kodaní je tvořena více než sto ostrovy. Prší tu nebo sněží každý druhý den a často tu i fouká ostrý vítr. Je tu ale i dvakrát tolik jízdních kol než aut a patrně jde o nejméně zkorumpovaný stát z celého světa.

Dánsko má skoro dvanáct tisíc kilometrů pobřeží a žádné místo tu není od moře dál než padesát kilometrů. A mají tu i Havaj, tedy Studenou Havaj. Jde o populární místní pláž, která je považována za nejlepší místo pro surfování v celé Skandinávii.
 

2. Norsko

norsko_600x500.jpg


Krom druhé příčky v žebříčku štěstí má Norsko na svém kontě i jedno prvenství. Letos bylo zvoleno vůbec nejkrásnější zemí planety. Zajímavostí také je, že tu můžete koupit alkohol pouze v autorizovaných obchodech s názvem Vinmonopolet. V každém městě najdete pouze dvě takové prodejny s tím, že na vesnicích není žádná.

Podívat byste se měli do Grimstadu, rodného města spisovatele Henrika Ibsena, kde je zdaleka nejvíc slunečných dní z celé země. Nebo do slavné čokoládové továrny Freia, která se stala předlohou zfilmovaného příběhu Roalda Dahla Karlík a továrna na čokoládu.
 

1. Finsko

finsko_600x500.jpg


Nejméně obydlená země Evropy s šestnácti obyvateli na kilometr čtvereční letos získala zlatou medaili, co se štěstí týče. Finsko se rozkládá na téměř 180 tisících ostrovech, na kterých je skoro 188 tisíc jezer, což jsou světové rekordy.

Finové jsou nejvášnivějšími pijáky kávy z celého světa a za Polárním kruhem tu bydlí Santa Claus. A na závěr jedna pikantnost: výzkum sexuálního chování Evropanů z roku 2013 ukázal, že jsou obyvatelé této země největšími konzumenty pornografie (63 %) a     39 % z nich také pravidelně používá erotické hračky.

Přečtěte si také