obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Za jak dlouho vyděláte na Eurojackpot?
Tentokrát se podíváme na trojici zaměstnání a zjistíme, kolik let bychom je museli vykonávat, abychom vydělali na rekordní výhru v Eurojackpotu – tedy 2,466 miliardy korun.

Vycházíme-li z aktuálních údajů na portálu, který sleduje průměrné výdělky v Česku - ISPV.cz, dostaneme poměrně dobrou představu o průměrných platech v jednotlivých profesích. Tak například řídící pracovníci v obchodu, marketingu a příbuzných oblastech si v Praze měsíčně přijdou v průměru na 73 301 korun hrubé mzdy. I kdyby nemuseli platit daně a řešit různé odvody státu, trvalo by jim více než 33 642 měsíců, tedy přes 2 803 let, vydělat částku 2,466 miliardy Kč.

Administrativní pracovník z mezolitu

Ale ruku na srdce, kolik z nás má takový plat? Většina se pohybuje spíš někde v rozmezí 20-30 tisíc korun měsíčně. Do této platové kategorie spadají například všeobecní administrativní pracovníci, kteří si v Praze přijdou v průměru na 24 046 Kč/měsíčně.

Administrativní pracovnice píšící na psacích strojích (Zdroj: Wikipedia.org)

Částku 2,466 miliardy korun by tak vydělávali zhruba 8 546 let (přes 102 553 měsíců). To znamená, že by museli začít takto vydělávat někdy na přelomu 9. a 8. tisíciletí př. n. l. – tedy ještě v mezolitu. A to samozřejmě za předpokladu, že by výdělky neměly daněné a za celou dobu z nich neutratili ani halíř.

Lovec mamutů s minimální mzdou

Pojďme ale ve výpočtech ještě níž, na hranici minimální mzdy. Ta je aktuálně na 8 000 korunách za měsíc. Našetřit 2,466 miliardy z takového příjmu by tak trvalo neskutečných 25 687 a půl roku (308 250 měsíců).

Obchodně orientovaný a spořivý lovec mamutů s receptem na nesmrtelnost by dnes mohl být miliardářem (Zdroj foto: Wikipedia.org)

Potenciální miliardář s takovou mzdou by musel začít spořit ještě v době kamenné, v období mladšího paleolitu, zhruba v letech, kdy byla stvořena slavná soška Věstonická venuše a kdy se na našem území lovili mamuti.

Nebo si vsaďte Eurojackpot a možná se miliard dokonce dožijete.

Přečtěte si také