obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Vyhráli jste? Oslavte to po svém!
Úspěch, malý či velký, je vždy dobré oslavit, shodují se psychologové. Forma takové oslavy se přitom může lišit. Od méně nápadné zaťaté pěsti, až po divoký jásot a pobíhání s rukama nahoře. Podívejme se na nejpopulárnější oslavná gesta – ať víte, co dělat, až vyhrajete v loterii.

Pokud jste jedni z těch, kteří excelují v umění sebekontroly, možná si vystačíte s jednoduchým, ale o to blaženějším úsměvem. Většina z nás bude ovšem téměř jistě preferovat přece jen trochu excentričtější formu oslavy:

  1. Zaťatá pěst – Jeden z nejrozšířenějších typů oslav, který je k vidění u vrcholových sportovců i manažerů, jimž se právě podařilo uzavřít lukrativní smlouvu. Ideální, pokud jste zrovna ve společnosti, kde se extrémnější projevy příliš netolerují.
  2. Vítězný ryk – Může mít formu halasného řevu, jednoduchých hesel („JÓÓÓÓÓ!“ „JE TO TAM!“ „WE ARE THE CHAMPIONS!“ apod.) i velmi hlasitého, leč hypnoticky melodického popěvku. Lze použít v soukromí, ale i při příležitostech hromadných oslav, např. pokud jste vyhráli s kolegy na společný tiket.
  3. Slzy štěstí – Jelikož zpravidla nejde o volní tělesný projev (tzn. neovládaný vůlí), není tento typ „oslavy“ zpravidla přímo ve vašich rukou. Vyskytuje se nejčastěji u velmi emocionálních jedinců a v momentech svrchovaných pocitů štěstí – např. při výhře Eurojackpotu.
  4. High five (plácnutí si) – Vhodné v momentech, kdy chcete štěstí či úspěch sdílet s člověkem, s nímž se z nějakého důvodu nechcete objímat. Ideální např. pro muže, kteří si zakládají na své maskulinitě a jsou rádi považováni za „mača“.
  5. Objetí – Použitelné hlavně v rodinném kruhu, s partnery či mezi ženami. Podle odborníků se během objetí produkuje hormon blízkosti a tak je pro nás toto gesto prospěšné i z hlediska fyzického a psychického zdraví.
  6. Mišmaš – Když vyhrajete ve Sportce nebo v Eurojackpotu, zpravidla si užijete trochu od každé z výše zmíněných oslav. A tak to má být!

Přečtěte si také