obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Výhra v loterii je vstupenkou do důchodu
Pokud jste vyhráli v loterii, můžete si pogratulovat. Na rozdíl od většiny spoluobčanů mladších 30ti let jste se právě dožili důchodu. Oni takové štěstí možná mít nebudou.

Přeživší důchodci budou většinou chudáci

I kdyby se zmiňovaní spoluobčané důchodu snad dožili, budou v něm brát takovou almužnu, že si k němu ještě rádi přidají alespoň práci na částečný úvazek. Pokud je ovšem někdo vezme – jinak budou prostě jíst vzduch a spát pod širákem. Vy jste se takovému osudu vzepřeli v momentě, kdy jste vyplnili svůj vítězný tiket, proto gratulujeme. Ani s vědomím zajištění do konce života však nepodceňujte plánování. Najednou máte spoustu peněz a je snadné sklouznout k bezhlavému utrácení za věci, které vlastně vůbec nepotřebujete. Stačí se podívat, kolik výherců skončilo po několika letech chaotického rozhazování opět na nule.

Větší část peněz proto uložte a nechte je vydělávat za vás. K dispozici je spousta možností, od nemovitostí, přes akcie a různé fondy, až po rizikovější investice. S vhodným plánem vám jistě rád poradí některý z kvalifikovaných finančních poradců. Jen si nezapomeňte uvědomit následující:

  • Je to na vás – Peníze máte a je jen na vašem uvážení, co s nimi uděláte. Seznamy zkrachovalých výherců jsou dlouhé, inspirujte se raději u těch, kteří si výhry stále užívají.
  • Bez disciplíny to nepůjde – Pokud chcete, aby se vám penízky nerozkutálely do kapes druhých, plánujte a neutrácejte bez předchozího zvážení. Finanční plán je základ, na vás je, abyste se ho drželi.
  • Daně se týkají i vás – V ČR sice neplatíte daň z výhry (když vyhrajete 100 milionů, tolik také dostanete), ostatním daním ovšem neuniknete. Ani jako milionáři nejste nad zákonem (i když v médiích propíraná kauza stěhování tenistky Petry Kvittové do Monaka naznačuje možné řešení).
  • Zvykněte si – Nový životní styl nehltejte, vstřebávejte jej po doušcích, abyste se náhodou nezakuckali. Spousta výherců ze dne na den podá výpověď, přestěhuje se do lepší čtvrti a rázem zjistí, že má v okolí spoustu nových „přátel“. Komu věřit a komu ne? Držte se těch, kteří to s vámi táhli i v dobách před výhrou, těm na vás bude záležet spíš než novým kamarádíčkům, kteří ocení hlavně to, že za ně zatáhnete účty a svezete je ve svém sporťáku.

Přečtěte si také