obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Vsaďte (si) na koně!

Na Velkou Pardubickou – nejpopulárnější překážkový dostih v Česku – bylo letos vsazeno přes dvacet milionů korun. Ale nejsou to zdaleka jen dostihy, kde se okolo koní točí peníze. A investoři to dobře vědí.
 

Přečtěte si také: Online sázka Eurojackpotu přinesla uklízečce 2,27 miliard 

Zájem o jezdectví celosvětově roste, a je to vidět i v Česku. Počty registrovaných chovných koní vloni překročil devadesát tisíc a jen za poslední čtyři roky se jejich počet zvedl o celých deset tisíc. Při předpokladu, že každý kůň má svého jezdce (a z praxe víme, že někteří i několik), to znamená, že jde už o mnohem populárnější sport než třeba golf, kde je „jen” padesát tisíc registrovaných sportovců.

Ve vrcholných jezdeckých závodech se točí stovky milionů korun. Pro parkurové skákání už není problém vyprodat i ty největší multifunkční haly: zářným příkladem je třeba Longines Global Champions Tour, které letos v prosinci proběhne ve vyprodané O2 aréně. Tento prestižní závod se v minulosti konal třeba přímo na Miami Beach.
 

longiness_600x500.jpg


A víte, o kolik se hraje? Letos se nejlepší jezdci světa utkají o 35 milionů eur, což je v přepočtu téměř miliarda korun. Slušná suma, že?  A to vůbec nezmiňujeme cenu samotných koní. 

Na závody, jako je tenhle, je ale navázaný i další byznys. Třeba pro letecké společnosti.

Když Athina Onassisová de Miranda, dědička pohádkově bohatého řeckého rejdaře, pořádá výše zmíněné skokové klání, několika desítkám pozvaných platí letenky pro jejich koně. O přepravu se tradičně stará německá Lufthansa a dělá to velmi ráda. Když se tour konala v Brazílii, pro společnost to znamenalo jednorázový příjem ve výši v přepočtu 27 milionů korun. 
 

LETADLO_600x500.jpg


Koně cestují ve speciálních nákladních kontejnerech, do kterých jsou umístěni ještě na zemi, a pak už v klidu přežvykují seno jako ve svém obvyklém stájovém boxu. Celý kontejner se pak naloží do trupu letadla, aniž by si zvíře něčeho výrazného všimlo. Na delší vzdálenosti je letecká doprava pro zvíře mnohem méně stresující a kratší než doprava po silnici.

Přeprava koní už před pěti lety tvořila dvě procenta všech výnosů z nákladní letecké přepravy. Dá se předpokládat, že do budoucna se toto číslo bude ještě zvyšovat. Poptávka roste zejména v Asii, nejrušněji je mezi Evropou, Pekingem, Singapurem, USA a Katarem. 
 

staj_600x500.jpg


Ostatně právě v Číně jdou do jezdectví miliardy jüanů. A to i do jezdeckých areálů a stájí. Jedna z nich dokonce zatím drží pozici vůbec nejluxusnější stáje na světě. Podlaha je pokrytá mramorem a nad tím vším se vznáší pozlacený strop. To je Heilan Equestrian Club ve městě Jiangsu. Jisté je, že tato stáj odpovídá požadavkům i těch nejnáročnějších jezdců a majitelů. Koní se ale bohužel nikdo neptal.

Chcete, aby váš kůň, ale třeba i pejsek nebo jakýkoliv jiný domácí mazlíček mohl bydlet stejně luxusně jako miliardářští koně v Číně? S výhrou v Eurojackpotu nebude nemožné už vůbec nic. Vsadit si můžete navíc i online na tomto odkazu.

Přečtěte si také