obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Vrátit či vyhodit? Co s nechtěným dárkem
Pokud jste pod stromečkem našli něco, co vám z nějakého důvodu nevyhovuje, nezoufejte. Poradíme vám, jak naložit s nechtěným dárkem. Možností je celá řada.

Vraťte ho

Nevhodné a nechtěné vánoční dárky je u většiny renomovaných obchodníků možné vracet až do poloviny ledna. Vrácené zboží musí být v drtivé většině případů nepoužité, v původním stavu a v originálním balení. Je přitom třeba disponovat dokladem o zakoupení (účtenkou). Někde vám navíc místo peněz nabízejí jen možnost výměny za jiné zboží. A samozřejmě jsou tu výjimky. Možnost odstoupení od smlouvy nečekejte třeba u produktů osobní hygieny, zvukových nebo obrazových záznamů, počítačových programů, digitálního obsahu nebo zboží podléhajícímu rychlé zkáze (potraviny).
 

Pomáhejte

Chcete-li pomoci těm, kteří to opravdu potřebují, můžete svůj dárek (např. fešný svetr se sobem, který si neoblečete ani pod pohrůžkou násilí) dát na charitu nebo jím přispět do některé charitativní sbírky.
 

Pošlete ho dál

Jistě máte spoustu známých či příbuzných, jimž by vámi nechtěný dárek udělal radost. Počkejte si na vhodnou příležitost (narozeniny/svátek/příští Vánoce) a dejte jim ho. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou!
 

Střelte ho

Má-li váš dárek alespoň nějakou hodnotu, můžete ho také prodat dál třeba na Aukru nebo Bazoši. Jen pozor, ať tam na něj nenarazí ten, kdo vám jej dal. Asi by ho to nepotěšilo.
 

Vyměňte ho za jiný (ale až za rok)


Jelikož nejste zdaleka jediní, jimž některý z dárků příliš nevoněl, vznikají rozličné iniciativy, které slouží k výměně nechtěných prezentů. Letos se v tomto duchu nesl například povánoční Freeshop, který se konal v Autonomním centru Klinika v Praze. Lidé tam mohli přinést cokoli, co dostali k Vánocům a nehodilo se jim to. Na oplátku si mohli odnést něco, co jim radost opravdu udělá. Podobných iniciativ bude po republice celá řada, letos už jena podobné směny ovšem trochu pozdě, takže zase za rok...

Přečtěte si také