obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Víte, za co utrácíte? I cesta do práce se může prodražit
Je to pořád dokola, i když jsme si stokrát slíbili, že to změníme. Ráno vstaneme na poslední chvíli, hodíme na sebe to nejlepší oblečení, které v tom shonu - „bože, jdu zase pozdě“ - najdeme a vyrazíme do práce. Na kolik nás ale vyjde se do ní dostat? Podívejte se, jak to mají Američané a porovnejte si to se svými výdaji.

 

Dvěstě sedmdesát šest dolarů, v přepočtu přes šest tisíc šest set korun. Tolik peněz měsíčně utratí v průměru jeden Američan kvůli cestě do práce.
 

Cesta do práce


Přes osmdesát procent Američanů do práce jezdí autem. Hned tady proto náklady rychle rostou. Většina lidí, co volí pohodlnější cestu autem měsíčně utratí něco kolem dvou tisíc korun, ale jsou i tací, kteří za stejnou dobu projezdí podle studie i dvojnásobek.
 

Ranní káva

Zdá se to být zanedbatelná položka. U nás to až tak zaběhlé není, ale Američan bez kávy v kelímku snad žádnou ranní cestu neabsolvuje. Tento každodenní rituál ho vyjde na i tisíc korun měsíčně.
 

Obědy

Zdaleka nejlevnější je obědy si vařit doma. Na to má ale čas a chuť jen málokdo. Pravidelná návštěva restaurací přitom, zdánlivě nenápadně, ukrajuje významnou částku z naší výsledné výplaty. Zhruba polovina lidí, kteří si jídlo kupují, za ně zaplatí šest set korun a víc týdně, tedy za pět pracovních dnů. „Náklady spojené s naším zaměstnáním tvoří často nemalou položku rozpočtu,“ říká Rosemary Haefner, personální ředitelka v CareerBuilder. „Když víte, kolik peněz to skutečně je, můžete začít pracovat na tom, jak tyto výdaje snížit – chodit na levnější obědy nebo šetřit na oblečení,“ dodává.
 

Boty a oblečení

K těmto každodenním věcem je ale třeba u mnohých lidí připočítat i nákupy reprezentativního oblečení. Tady už jde o větší částky. Ale zase jsou většinou nárazové. Z průzkumu vyplývá, že každý desátý Američan utratí za oblečení, které potřebuje do práce, ročně v přepočtu osmnáct tisíc korun.

Podtrženo sečteno. Je rozhodně dobré přemýšlet o tom, za co peníze utratíte. Nebudete se pak muset tolik honit v práci. A nebo si vsaďte a nebudete muset tyto výdaje počítat.
 

Přečtěte si také