obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Umíte zhodnotit své peníze?
Na účtu se najednou objevily peníze, koupili jste si vše, co jste potřebovali a nevíte, co se zbytkem? Je to jednoduché, investovat dnes můžete do čehokoliv, ale co se opravu vyplatí?

Zlato

Všude čtete, jak milionáři skupují zlato, na každém rohu vidíte známý obrázek zlaté cihly a posloucháte zprávy o tom, jak se vyvíjí cena zlata. Jenže – kdo si zlato kupuje a na co je vůbec dobré? I vy můžete mít svou vlastní cihličku. Proč?

Investovat peníze do zlata je prostě jistota. Pokud prostě chcete být stejně bohatí i za desítky let, kupte zlato. Peníze totiž ochráníte před inflací a je velká šance, že se za pár let i zhodnotí a hodnota cihličky bude o něco vyšší. Cena drahých kovů je ale závislá na vývoji na burze. Pokud jste tedy laik, můžete mít problémy odhadnout, co se s cenou stane.

Pamětní mince a medaile

Tady je jistota zhodnocení peněz o dost vyšší než právě u zlata a drahých kovů. Pokud si totiž koupíte takovou vzácnou minci ihned po jejím vydání, cena mince prudce stoupá. Záleží taky na tom, jak moc je vzácná – tedy kolik vyšlo stejných kusů a jakou má hodnotu. Obvykle vydává Česká národní banka mince v nominální hodnotě 200 Kč až 10 tisíc Kč. A platí taky druhé pravidlo – čím je mince starší, tím víc za ni zájemce zaplatí. Pokud si tedy do své nové osobní sbírky nakoupíte víc takových, je téměř jisté, že z vašeho potomka, nebo potomka vašeho potomka, se stane boháč. Navíc - kde kdo může dnes říct, že doma má sbírku motýlů, ale kdo může tvrdit, že má doma sbírku pamětních mincí?

Nemovitosti

Pro ty, kteří mají volné peníze a jsou smíření s tím, že je nebudou potřebovat i několik let, je pak další varianta – investovat do nemovitosti. Velmi populární jsou teď byty, které se dají pronajímat. Ať už nemovitost koupíte hotově nebo třeba kombinovaně s hypotékou, výnosnost je i okolo pěti procent ročně. Nájemník Vám platí to, co vy splácíte na hypotéce a tak to máte v podstatě „zadarmo“. Nejvíc se vyplatí menší byty do 50 metrů, ty se taky nejlépe pronajímají. A pozor – než se do koupi nemovitosti pustíte, je dobré investici zkonzultovat s někým z oboru. Na trhu jsou taky byty, které se sice tváří skvěle, bývají ale zbytečně předražené. Nicméně pokud jste ochotní podstoupit to, že peníze fyzicky neuvidíte, ale virtuálně je máte a ještě se Vám zhodnocují, jen do toho.

A kam byste investovali vy?

V Superjackpotu Sportky je teď 82 milionů korun a vy na facebookovém profilu Sazky horlivě diskutujete, jak byste peníze investovali. Například Tomáš Kopecký by za výhru 195 milionů korun ve Sportce postavil víceúčelovou halu pro hokejbal a jiné sporty a dál píše: "195 míčů by vystačilo i na nějaký příspěvek třeba na léčení nemocných dětí a pořád by zbylo dost i pro naši rodinu." Eva Hloušová by nejraději vyhrála dost na to, aby zaplatila hypotéku. Martin Fejtek by si koupil dům s posilovnou a bazénem. Přestal by chodit do práce a začal by podnikat. Zuzana Pítrová by si najala kuchařku, která by jí připravovala bezlepkovou stravu:  "A já bych se už nikdy nenervovala, že rohlíky jsou jako šutr. Jo a velký barák, abych ji měla kam ubytovat." Hynek Tichy by peníze nechal vydělávat na bankovním účtu: "Zrekonstruoval bych barák koupil bych si pořádný terénní auto, jednu nebo dvě motorky Cruisery, něco na charitu a na opuštěne zvířata. Zbytek na účet, kterej vydělává a byla by to paráda!"

A jakou investici byste vy považovali za šťastnou?

Přečtěte si také