Zavřít
Bilance: Délka hraní: Maximální výhra na technické hře je 500 000 Kč
Sazka svět

Umíte zhodnotit své peníze?

Umíte zhodnotit své peníze?
Na účtu se najednou objevily peníze, koupili jste si vše, co jste potřebovali a nevíte, co se zbytkem? Je to jednoduché, investovat dnes můžete do čehokoliv, ale co se opravu vyplatí?

Zlato

Všude čtete, jak milionáři skupují zlato, na každém rohu vidíte známý obrázek zlaté cihly a posloucháte zprávy o tom, jak se vyvíjí cena zlata. Jenže – kdo si zlato kupuje a na co je vůbec dobré? I vy můžete mít svou vlastní cihličku. Proč?

Investovat peníze do zlata je prostě jistota. Pokud prostě chcete být stejně bohatí i za desítky let, kupte zlato. Peníze totiž ochráníte před inflací a je velká šance, že se za pár let i zhodnotí a hodnota cihličky bude o něco vyšší. Cena drahých kovů je ale závislá na vývoji na burze. Pokud jste tedy laik, můžete mít problémy odhadnout, co se s cenou stane.

Pamětní mince a medaile

Tady je jistota zhodnocení peněz o dost vyšší než právě u zlata a drahých kovů. Pokud si totiž koupíte takovou vzácnou minci ihned po jejím vydání, cena mince prudce stoupá. Záleží taky na tom, jak moc je vzácná – tedy kolik vyšlo stejných kusů a jakou má hodnotu. Obvykle vydává Česká národní banka mince v nominální hodnotě 200 Kč až 10 tisíc Kč. A platí taky druhé pravidlo – čím je mince starší, tím víc za ni zájemce zaplatí. Pokud si tedy do své nové osobní sbírky nakoupíte víc takových, je téměř jisté, že z vašeho potomka, nebo potomka vašeho potomka, se stane boháč. Navíc - kde kdo může dnes říct, že doma má sbírku motýlů, ale kdo může tvrdit, že má doma sbírku pamětních mincí?

Nemovitosti

Pro ty, kteří mají volné peníze a jsou smíření s tím, že je nebudou potřebovat i několik let, je pak další varianta – investovat do nemovitosti. Velmi populární jsou teď byty, které se dají pronajímat. Ať už nemovitost koupíte hotově nebo třeba kombinovaně s hypotékou, výnosnost je i okolo pěti procent ročně. Nájemník Vám platí to, co vy splácíte na hypotéce a tak to máte v podstatě „zadarmo“. Nejvíc se vyplatí menší byty do 50 metrů, ty se taky nejlépe pronajímají. A pozor – než se do koupi nemovitosti pustíte, je dobré investici zkonzultovat s někým z oboru. Na trhu jsou taky byty, které se sice tváří skvěle, bývají ale zbytečně předražené. Nicméně pokud jste ochotní podstoupit to, že peníze fyzicky neuvidíte, ale virtuálně je máte a ještě se Vám zhodnocují, jen do toho.

A kam byste investovali vy?

V Superjackpotu Sportky je teď 82 milionů korun a vy na facebookovém profilu Sazky horlivě diskutujete, jak byste peníze investovali. Například Tomáš Kopecký by za výhru 195 milionů korun ve Sportce postavil víceúčelovou halu pro hokejbal a jiné sporty a dál píše: "195 míčů by vystačilo i na nějaký příspěvek třeba na léčení nemocných dětí a pořád by zbylo dost i pro naši rodinu." Eva Hloušová by nejraději vyhrála dost na to, aby zaplatila hypotéku. Martin Fejtek by si koupil dům s posilovnou a bazénem. Přestal by chodit do práce a začal by podnikat. Zuzana Pítrová by si najala kuchařku, která by jí připravovala bezlepkovou stravu:  "A já bych se už nikdy nenervovala, že rohlíky jsou jako šutr. Jo a velký barák, abych ji měla kam ubytovat." Hynek Tichy by peníze nechal vydělávat na bankovním účtu: "Zrekonstruoval bych barák koupil bych si pořádný terénní auto, jednu nebo dvě motorky Cruisery, něco na charitu a na opuštěne zvířata. Zbytek na účet, kterej vydělává a byla by to paráda!"

A jakou investici byste vy považovali za šťastnou?

Přečtěte si také