obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Typická dolarová miliardářka? Asiatka, krátce po padesátce
Minimálně miliardu dolarů má na největším kontinentě už 25 Asiatek, ještě před pár lety to přitom byly jenom tři. Většinou jde o ženy, které si tyto peníze vydělaly samy. Mnohdy začaly podnikat jako hodně mladé a oproti svým evropským nebo americkým kolegyním také rychleji dosáhly pohádkového jmění. Třeba bohaté Evropanky dosáhnou na miliardu dolarů v průměru až o dvanáct let později, v pětašedesáti. Alespoň to tvrdí studie švýcarské banky UBS.
Ženy nejčastěji podnikají ve zdravotnictví, v průmyslu nebo v nemovitostech. Ty asijské získají zpravidla vzdělání v Evropě nebo ve Spojených státech, potom se vrací domů a zakládají firmy, ve kterých se snaží uplatnit západní praktiky. Často jde o ženy, které jsou zakladatelkami budoucí úspěšné dynastie.

Příkladem za všechny je Čang Sin – padesátiletá realitní makléřka z Číny. Nebylo jí ani patnáct, když začala pracovat v oděvní továrně. Dětství prožila na špinavém předměstí Pekingu. Za ušetřené peníze si koupila letenku do Velké Británie, kde vystudovala vysokou školu. Své zkušenosti a vzdělání dokázala zpátky doma proměnit v tři miliardy dolarů, mimochodem zhruba stejné jmění, kterým podle magazínu Forbes disponuje americká televizní hvězda Oprah Winfrey.

Oproti mužům bývají ženy podnikatelky většinou zodpovědnější a umí lépe předvídat, jsou racionálnější, víc empatické. Řada z nich je taky skromnější a chybí jim sebestřednost. Na druhou stranu se do podnikání často vůbec nepustí jen proto, že se bojí neúspěchu.

Úspěšných žen ale přibývá po celém světě. Za posledních dvacet let se jejich počet zvýšil sedmkrát. Loni už jich bylo 145. Na elitní klub mužů - dolarových miliardářů ale nemají, těch je přes třináct set. 


 

Přečtěte si také