obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Tutově nejdražší hry všech dob
Zní to jako fantasmagorie, vývoj her však dnes vyjde i na několik miliard. Přečtěte si o pěti videohrách, které stály rekordní sumu.

Star Wars: The Old Republic – 5 mld. Kč

Páté místo patří počinu ze světa hvězdných válek Star Wars: The Old Republic (SWTOR). Ten se hraje bezplatně po internetu a v jeho univerzu najdete lidi z celého světa. Během pouhých tří dnů od spuštění dosáhla mety milionu předplatitelů. Později byl však model předplatného nahrazen tzv. Free to play. Každý si tak může hrát i bez poplatků, kreditka je třeba až když zatoužíte po něčem extra (světelný meč na zakázku, drsňácké šaty pro vaši postavu a další vychvytávky apod.). V současnosti autoři vydělávají zhruba 100 milionů dolarů (asi 2,4 miliardy korun) ročně. A kolik, že stála tvorba SWTOR? Pakatel: něco málo přes 5 miliard korun.

Final Fantasy VII – 5,16 mld. Kč

Mnohými fanoušky je právě sedmička Final Fantasy (FF) považována za vůbec nejlepší díl geniální japonské RPG série. Pro nezasvěcené: RPG = Role Playing Game, v překladu tedy hru na hrdiny. Svou postavu ve Final Fantasy (a později celou partu dobroduhů) tužíte v bojích, vybavujete kvalitnější zbrojí a arzenálem a po kouscích odhalujete brilantní příběh.


Grand Theft Auto V – 6,63 mld. Kč

Dlouho očekávaná akční hra zasazená do rozlehlého "světa" (výstižnější by bylo napsat části USA, neboť autoři během tvorby vycházeli z reálné předlohy jižní Kalifornie) vyšla téměř na 300 milionů dolarů. Okřídlené rčení však hovoří jasně: risk je zisk. Kromě jedinečných ohlasů od kritiků stihla takhle hra už 24 hodin od vydání autorům zajistit tržby v hodnotě více než miliardy amerických dolarů (asi 24 miliard korun). Po roce od vydání už to bylo více než 2 miliardy dolarů (téměř 50 miliard korun).

 

Call of Duty: Modern Warfare 2 - 6,7 mld. Kč

Na pokračování veleúspěšné střílečky Modern Warfare 2 byla ohromná očekávání, tvůrci proto neponechali nic náhodě a do vývoje nalili přes 270 milionů dolarů. Teď už jsou za vodou - jen v prvních pěti dnech tahle hra vydělala takřka dvojnásobek: více než 550 milionů dolarů.

 

Destiny  – přes 12 mld. Kč

Zdaleka nejdražší hra všech dob spatřila světlo světa teprve loni, nese název Destiny a jde o MMORPG (hru na hrdiny, která se hraje v rozlehlém otevřeném digitálním světě a přes internet se k ní připojují virtuální hrdinové ze všech koutů planety). Samotný vývoj stál něco přes 300 milionů dolarů (nepočítaje enormní náklady na reklamu a propagaci), zbylé peníze půjdou na provoz a další oblasti včetně budoucího vývoje. Zajímavé je, že ačkoli autoři Destiny podle vlastních slov považují spíše za dlouhodobou investici (byznys plán počítá s horizontem 10 a více let), celá jejich investice se jim vrátila hned první den po spuštění!

 

Přečtěte si také