obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Tíha bohatství
Na pojednání o tom, že miliony něco váží, má Česko jednoho velkého experta. Doktor David Rath měl u sebe v okamžiku zatčení podle vyšetřovatelů 200 pětitisícovek, 1500 dvoutisícovek, a 3000 tisícovek. To všechno v krabici od vína. Podle policie takový objem peněz váží přesně 5190 gramů, tedy lehce přes 5 kilo. Jenže Rath se snažil soudcům dokázat, že věřil, že nese 6 lahví vína Malbec. To jsou sedmičky, takže váha i s lahvemi je něco přes 8 kilo. Otázka je tedy jednoduchá – pozná člověk, že nese něco, co je o tři kila lehčí, než by mělo být?
 

Nebo je to pod jeho rozlišovací schopnosti? Pravda je, že bankovky obvykle necinkají, kdežto víno většinou ano. Ale to už nechme na soudci.

Co si z této kauzy zatím vzít? Že když člověk dostane 7 milionů korun v hotovosti, tak je schopen si je bez problémů naskládat do batohu/kabelky a odejít s nimi vstříc světlým zítřkům. Jenže co když je někdo šťastlivec, a vyhraje těch milionů třeba 100?

Mít je na účtě je sice překrásná věc. Ale jak ta hromada peněz vlastně vypadá? Základem je, v jakých bankovkách si to člověk vyzvedne. Jedna pětitisícovka s Masarykem váží 1,1 gramu.

Na sto milionů takových pětitisícovek potřebujete 20 tisíc. To znamená váhu 22 kilo. Jenom 22 kilo!!! 100 milionů korun tak člověk může klidně sbalit do kufru a odletět s aerolinkami Emirates kamkoliv na světě. Emirates mají váhový limit na zavazadlo totiž 35 kilo – takže bez obav můžete přihodit i lahev šampaňského a kartáček na zuby.

To je ta nejúspornější a nejlehčí varianta. Když si sto milionů necháte vysázet na stůl v tisícovkách, logicky to bude pětkrát těžší -  110 kilo. A taky – při vyskládání na sebe by vznikl komín bankovek vysoký 30 metrů  - poměrně nepraktická záležitost, a to je tloušťka bankovkového papíru jen 0,3 milimetru. Transit by to ale asi v klidu odvezl.

Největší frajeřinka by ale byla nechat si vyplatit 100 milionů korun…. V korunách. To dělá… počkejte si na to… ano, správně, sto milionů mincí. Jenže to je tak abstraktní pojem, že si to normální smrtelník nedokáže ani představit. Koruna je z oceli, pokovená niklem. Jeden kousek váží 3,6 gramu. Váha sta milionů v korunách je tedy 360 tisíc kilo! To už člověk neodveze svépomocí.

Třeba nosnost běžného nákladního železničního vagonu dosahuje maximálně 54 tun. To znamená, že milion korun v korunových mincích by vám muselo domů přivézt šest naprosto napěchovaných železničních vagonů. A až vám to složí na zahradu, nebude problém si v té hromadě zaplavat, jako strýček Skrblík ve svém trezoru.

Přečtěte si také