obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Symboly štěstí: čtyřlístek
Následující text není věnován populárnímu komiksu pro děti, koumák Myšpulín by si ale určitě také lámal hlavu nad tím, proč je čtyřlístek vlastně symbolem štěstí. My už to víme a s radostí vás zasvětíme.

Autor tohoto textu bez hany přiznává, že v peněžence kromě šupin z vánočního kapra nosí právě čtyřlístek (ne, že by mu kdy do šrajtofle přinesl víc než průvan…). O to zajímavější bylo pátrání po tom, proč je právě čtyřlístek považován za, pro nás Čechy snad nejtypičtější symbol štěstí.

Vysvětlení možná není vůbec mystické a tajemné, tak jak by si to asi přáli milovníci mýtů a legend. Za pomoci logiky může být čtyřlístek považován za šťastný zkrátka proto, že je tak vzácný a už jeho nalezení rovná se zvláštní události. Z hlediska četnosti totiž na jeden čtyřlístek připadá v průměru zhruba 10 000 listů třílistého jetele. Vyšší pravděpodobnost výhry nabízejí namátkou třeba stírací losy Sazky (např. hra „200 milionů“ má pravděpodobnost získání výherního losu 1:4,12). Už jsme to nakousli, pro úplnost však dodejme, že čtyřlístek je zvláštní formou mutace listu jetele. Standardem jsou totiž třílisté rostlinky.

A teď trocha tajemna…

Už babičky na vesnici nám říkávaly, že každý z lístků čtyřlístku má svou symboliku: víru, naději, lásku a štěstí. Podle starověkých Keltů byl čtyřlístek účinným talismanem pro ochranu před zlými duchy. To tehdy věděl každý druid. Čtyřlístek má také úzkou spojitost s Irskem a dnem sv. Patrika. Kromě jeho statistické výjimečnosti jej pozitivně vykresluje i zelená barva, barva života a přírody.

Pokud si taky myslíte, že čtyřlístek je něco extra, možná vás bude zajímat, že někde Japonsku v roce 2009 kdosi nalezl supermutantí jetel: padesátišestilístek (přitom k havárii v jaderné elektrárně Fukušima došlo až o dva roky později…). Perličkou je také to, že v Americe už dokázali udělat byznys i z něčeho tak přirozeného, jako je hledání čtyřlístku. Pokud jste líní vyrazit do přírody a raritní jetel si sami najít, zkrátka si kupte luční vůni ve spreji, pusťte si CD se zpěvem ptáků, v televizi nalaďte Discovery Channel a čtyřlístek hledejte zabalený v regálech supermarketu, kam jej dodávají specializované farmy. Nám to přijde krapet zvrhlé, ale proti gustu…

Jak vnímáte čtyřlístek? Vzpomenete si ještě, kdy jste nějaký našli, nebo to považujete za ztrátu času? Přinesl vám tento zvláštní jetel štěstí nebo jste jeho účinky nijak nezaznamenali? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

Přečtěte si také