obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sůl, která je opravdu nad zlato
Pokud odhlédneme od známé pohádky s Janem Werichem v hlavní roli, máme většinou tendenci si myslet, že sůl nestojí vlastně nic. Prostě pár korun, jako to nejzákladnější koření. Ale ne všechny soli na světě jsou si rovny.
A dokonce jedna z nich nese prvenství  - nejdražší sůl na světě. Jmenuje se Amethyst Bamboo 9x, a je z Koreje.

Na začátku je hrubá mořská sůl, která se vloží do dutiny bambusu a utěsní jílem. Celý válec se pak praží v peci s borovicovým dřevem okolo teploty 800 stupňů Celsia a nechá se vychladnout. Pak se celý proces opakuje – celkem sedmkrát!  Sůl má  konzistenci podobnou jako láva a v takové formě se nalije do forem, a nechá se ztvrdnout do krystalů.


Je silná, aromatická, trochu uzená a dokonce lehce nasládlá


Výsledná sůl je pak jiná, než cokoliv jiného, co jste předtím viděli.  Na talíř se jí musí nasypat opravdu jen málo, protože jinak je až příliš intenzivní. Výrobci tvrdí, že má dokonce léčivé účinky, dokáže prý likvidovat nádorové buňky. Ale upřímně řečeno, v reklamách se toho navykládá…Můžete ji samozřejmě ochutnat, dá se objednat přes internet, jen počítejte s tím, že půlkilové balení stojí v přepočtu okolo osmi tisíc korun.

Ale takhle… Když uvážíme, že abyste neurazili gurmánského Boha (pokud nějaký existuje), nemůžete si tímto skvostem jen tak posolit bramborák…. Možná bude lepší zůstat u klasických slánek. Ostatně, kilo soli stojí obyčejně 8 korun, takže za cenu té korejské „ametystové“ si můžete normální soli koupit 2 tuny. Což vystačí bohatě pro vás, i sousedy, a to dokonce i v případě, že nebydlíte ve Slaném.

Pokud se vám podaří vyhrát třeba Superjackpot Sportky, rozhodování bude ale jenom na vás.

Přečtěte si také