obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Štěstí: Pomůže vám vyhrát i přežít!
Klišé typu zlatých mušek si necháme od cesty a podíváme se na podstatu štěstí. Pokusíme se vysvětlit také to, proč mají někteří lidé více „štěstí“, a povíme si, co můžete udělat, abyste štěstí vyrazili naproti.

Podstata štěstí již od dob řeckých filozofů fascinuje vědce, myslitele i spisovatele, pro něž je štěstěna mimořádně vděčným tématem. Alois Jirásek kdysi napsal, že štěstí plyne z přibližování se k dobrému. Spisovatel Erich Maria Remarque zas tvrdil, že štěstí leží okolo nás a je jen třeba jej zvednout. Významově jsou si tyto výroky velmi blízké, podle obou se zkrátka štěstí musí jít naproti a maximalizovat pravděpodobnost určité pozitivní události. Když nebudete chodit do společnosti, spíše si nenajdete životního partnera, když na motorce jedete s helmou, zvyšujete šanci, že v případě pádu přežijete, když si nekoupíte loterijní tiket, nikdy nemůžete vyhrát. V tomto pojetí má štěstí hodně společného se statistickou pravděpodobností.

Štěstí proti statistice?

Paradoxně však zároveň platí, že čím více štěstí přisuzujeme nějaké události, tím nižší byla její pravděpodobnost – když motorkář přežije havárii bez helmy, měl víc štěstí (než rozumu), než kdyby jí byl vybaven. Když muž potká ženu svých snů v knihovně, měl víc štěstí, než kdyby ji potkal v baru, kde prostředí k seznámení spíše nahrává. Co je štěstí navíc výrazně ovlivňuje také kontext dané situace. Zatímco někdo považuje za štěstí, že si při útěku před válečným konfliktem zachránil holý život, jiný to bere jako samozřejmost a štěstí pro něj představuje něco jiného.

Tihle šťastlivci přežili vlastní smrt

  • Brazilský dělník Eduardo Leite měl pořádnou kopu štěstí v neštěstí. Během práce mu helmu i lebku prorazila téměř dvoumetrová železná tyč, která spadla z pátého patra budovy. Jako zázrakem nebyly zasaženy žádné kritické orgány včetně mozku, a tak mu doktoři tyč bez následků vyndali.

  • Nizozemský cyklista Maarten de Jonge je klikař. V rámci svých cest měl zabookované letenky na lety MH370 a MH17 Malajsijských aerolinek. Na poslední chvíli však v obou případech změnil plány a do žádného z nich nenastoupil. MH17 bylo sestřeleno, MH370 zmizelo beze stopy.

A co vy? Jste také štístka? Zažili jste něco podobného nebo se vaše "klika" projevuje jinak? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem.

Přečtěte si také