obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sportka vs gurmánství - který koníček je dražší?
Spousta lidí má loterii jako hobby. Několikrát měsíčně si vsadí, sledují televizní slosování, snaží se optimalizovat strategii výběru čísel… V následujícím textu nabízíme ekonomické srovnání této kratochvíle s gurmánstvím.
 
Hraní Sportky nemá pevné fixní náklady. Jinými slovy můžete hraní přizpůsobit vlastní finanční situaci a klidně sázet po jednotlivých sloupcích (1 sloupec=20 Kč). Pro účely našeho srovnání však předpokládejme hráče, který si 4x měsíčně dopřeje sázku plného tiketu (220 Kč) a plný tiket sází také vždy při příležitosti mimořádného slosování (v letošním roce jich bylo celkem 18).

Měsíční náklady takového hráče dosahují zhruba na 1 210 Kč /880 Kč (4*220 Kč) + 330 Kč ((18*220Kč)/12)/. Náš hráč však není úplný smolař, a ačkoli zatím nedosáhl na 1. pořadí, pravidelně vyhrává. Naposledy si v trafice vyzvedával 640 Kč za jedno 4. a jedno 5. pořadí. Jeho měsíční bilance je tak často mnohem příznivější.

Gurmánství
Také gurmánství lze do určité míry přizpůsobit finanční situaci. Zatímco nejbohatší foodies kvůli dobrému jídlu cestují po nejvyhlášenějších restauracích z celého světa, ti nejméně movití se mohou spokojit s občasnou návštěvou některého z českých podniků. Ostatně hned tři pražské restaurace byly v letošním průvodci Michelin oceněny jednou kulinářskou hvězdou: Alcron v Novém Městě, La Degustation Bohéme Bourgeoise a Field ve Starém Městě

Pro představu, večerní 4chodové menu včetně vinného doprovodu v Alcronu vyjde na 3 300 Kč. 6chodové pak na 4 000 kč (další dvě pražské Michelinské restaurace jsou na tom obdobně). Předpokládejme, že si náš foodie vyrazí čtyřikrát do měsíce a nebude se při tom držet příliš zkrátka. Měsíční náklady se tak bez problémů přehoupnou nad 10 tisíc korun.  Na rozdíl od Sportky zde však není šance vyhrát cokoli zpět.

Zajímá vás ekonomické srovnání Sportky s dalšími koníčky? Napište nám do diskuze pod článkem!

Přečtěte si také