obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
SAZKAmobil dá trenérům 2 roky volání
Trénování dětí se v Česku věnuje zhruba 45 tisíc lidí, ukazují to poslední data České unie sportu. Naprostá většina z nich cvičí s dětmi bez nároku na honorář, ba naopak, kromě volného času tito srdcaři pohybovému rozvoji našich potomků často dávají také vlastní prostředky. SAZKAmobil se společně se svými zákazníky proto rozhodl obětavým trenérům poděkovat po svém – dva roky volání zdarma.

Mládežničtí trenéři peníze nečekají, odměnou je jim radost svěřenců

Možná mávnete rukou a podotknete, že byste to také zvládli. Co může být na trénování capartů, ptáte se? Možná byste se divili. Právě mládežničtí kouči jsou těmi, kteří zaujímají zcela zásadní postavení z hlediska budoucího sportovního vývoje našich dětí. Mohou je naučit pohyb milovat, ale také nenávidět, mohou jim vštěpit dobré i špatné návyky, mohou zkrátka ovlivnit jeden velmi důležitý aspekt jejich životů. Dobří trenéři proto sledují trendy, vzdělávají se, snaží se obměňovat tréninkovou rutinu a jít dětem příkladem.

„Dodnes si vzpomínám na svou první trenérku, která mě ke sportu nadchla. Možná bych se věnovala něčemu úplně jinému, kdybych ji nepotkala,“ směje se úspěšná beachvolejbalistka Kristýna Kolocová a dodává: „Myslím si, že dětský trenér by měl své malé svěřence především pozitivně motivovat. Vše je učit hrou tak, aby se na každý trénink těšili a naopak neradi z něj odcházeli.“

 

Trenéři dětí a mládeže ročně odpracují hodiny za miliardy

Chcete konkrétní čísla a hodnoty? Dobrá. Předpokládejme, že je v ČR právě oněch 45 tisíc registrovaných trenérů dětí a mládeže. K vyčíslení a nahodnocení jejich příspěvku společnosti lze vycházet z postupu pro výpočet sociální hodnoty práce dobrovolníků podle uznávané metodiky organizace ENGSO (European Non-Governmental Sport Organisation).

Aktuální sociální hodnota práce trenérů mládeže pak vychází pro ČR zhruba takto: 45 000 (počet trenérů) x 5 (hodin týdně, včetně soustředění, víkendových zápasů) x 40 (aktivních týdnů v roce – konzervativní číslo) x 250 (hodinová sazba odpovídající mzdovému ohodnocení kvalifikovaných zaměstnanců) = 2,25 mld. korun. Takový je odhadem roční souhrnný příspěvek společnosti všech mládežnických trenérů v České republice.

„Lze přitom předpokládat, že jde o velmi konzervativní výpočet, protože v péči o mládež se neangažují jen trenéři, ale i řada rodičů, kteří jim dělají asistenty nebo pomáhají na soustředěních či během výjezdů na zápasy a soutěže. Ti by počty všech parametrů, kromě ceny, jen navyšovali,“ konstatuje generální sekretář České unie sportu Mgr. Jan Boháč.

V rámci vánoční kampaně virtuálního operátora SAZKAmobil mají jeho zákazníci jedinečnou příležitost získat miliony volných minut a SMS. Tyto speciální dárky mohou lidé využít pro sebe, darovat blízkým, ale i věnovat na dobrou věc – konkrétně na pomoc vybraným mládežnickým trenérům. Právě možnost obdarovat druhé zatím využívali lidé nejčastěji.

„Chtěl bych touto cestou všem dárcům moc poděkovat. Jen díky jejich štědrosti se podařilo během rekordně krátké doby vybrat desítky tisíc minut, které si mezi sebe rozdělí vybraní trenéři dětí a mládeže. Původním záměrem bylo zajistit všem roční volání zdarma, nyní se mohou trenéři těšit na dvojnásobnou porci,“ říká Jan Schmiedhammer, ředitel SAZKAmobilu a dodává: „Mimo volných minut navíc každý trenér získá 10 000 Kč od Sazka Betu na nákup vybavení.“ Příběhy trenérů a kompletní informace o vánoční nadílce SAZKAmobilu si můžete přečíst na stránkách www.milionovedarky.cz.
 

Jak přemýšlí český trenér dětí a mládeže?

V rámci sondy do myšlení našich mládežnických trenérů virtuální operátor SAZKAmobil realizoval stručnou anketu, v níž byli trenéři dotazováni na své názory. Téměř všichni se shodli, že sport má dítě dělat především pro radost a zábavu. Za jedno byli i v tom, že jejich práce je časově náročná a často zasahuje i do rodinného a osobního života nebo že v řadě sportů je velkým problémem akutní nedostatek financí. Zároveň dospěli ke konsenzu i v tvrzení, že nejzásadnější roli při sportování dětí hrají rodiče. Bez jejich finanční a psychické podpory to dítě často nezvládá.
 

Další zajímavé názory českých trenérů:

-          Děti by neměly jen přebíhat od jednoho kroužku do druhého. Měly by trávit více času s rodinou.

-          Při vedení tréninků je základem komunikace!

-          Trenér by se měl neustále vzdělávat ve svém oboru, sledovat nové trendy, obměňovat tréninky, aby se z nich nestala rutinní práce.

-          Obecně je problém s nedostatkem trenérů-dobrovolníků. Málokdo má na takovou práci nejen čas, ale i peníze (trenéři nejsou často placeni, a pokud ano, sotva to vystačí na pokrytí cestovních výdajů).

-          Práce s dětmi dodává trenérům ve vyšším věku nový elán do života (cítí se lépe mezi dětmi, než mezi svými vrstevníky).

-          Důležité je děti motivovat. Ať už najít někoho, kdo jim bude vzorem (např. trenér je bývalý MS nebo zná nějakého olympionika) či zajistit medializaci jejich úspěchů (např. v místních novinách). Děti pak nemají tendence sedět doma u počítačů.

-          Problémy jsou v poslední době u zimních sportů, kdy nejsou dostačující podmínky (málo sněhu). Musí se tak jezdit do zahraničí, což je časově i finančně náročné.

Přečtěte si také