obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sazka retro: Perličky z let padesátých
Že je Sazka loterní společností a podporuje český sport, to ví asi každý, proto jsme pro vás v rámci oslav 60. výročí vyzobali jen pralinky, o nichž se zase tak často nemluví. Začneme v letech padesátých. Věděli jste, že...
1.   Společnost Sazka byla založena v roce 1956 jakožto náhrada státního podniku STASKA (Státní sázková kancelář). Od té doby je v České republice v podstatě synonymem loterních her.


2.  Sazka v průběhu let vystřídala několik sídel. Své působení začala v 50. letech v budově nakladatelství Olympia, v pražské Klimentské ulici. Koncem 50. let se odtamtud přestěhovala do „Nekázanky“ (budovy Živnostenské banky). Tam setrvala až do roku 1992.


3.   První sázkovou hrou zahájenou po založení společnosti v roce 1956 byla stejnojmenná Sazka, v níž se sázelo na výsledky sportovních utkání. Díky příznivému ohlasu veřejnosti (za 12. týdnů bylo prosázeno téměř 65 milionů korun) bylo schváleno založení loterní hry Sportka.


4.  U Sportky zpočátku každé z čísel představovalo jeden ze sportů (odtud název Sportka). Číslo 1 patřilo bobům, kopaná (fotbal) měl 14, lední hokej se skrýval pod číslem 19 a třeba takový tenis měl číslo 41. Na sázence se objevila i řada dnes už méně tradičních sportovních disciplín: Horská služba měla číslo 8, krasojízda číslo 17, kolová nesla číslo 13 a turistika číslo 42.5.  První losování Sportky se uskutečnilo dne 22. dubna 1957 na velikonoční pondělí, přičemž se losoval pouze jeden tah bez dodatkového čísla. Cena jedné sázky Sportky po zahájení v roce 1957 činila 3 Kčs, maximální výhra dosahovala 40 000 korun. Zájem veřejnosti hned od počátku utěšeně rostl a překonával veškerá očekávání. Ve 2. čtvrtletí Sazka dokonce čelila problému s nedostatkem sázenek!

Přečtěte si také