obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sazka retro: Jak se žilo v poválečných letech (1956 - 1966)

Jak se žilo v Československu na přelomu 50. a 60. let minulého století? Byla to doba plná změn a očekávání, společenských turbulencí. Právě tehdy se zrodila také společnost Sazka. Sazka slaví 60 let: Jak se žilo lidem v Československu v poválečných letech (1956 - 1966)?

 

Píše se rok 1956, hrůzy druhé světové války jsou minulostí a lidé se těší na světlé zítřky. Zrovna jedete přeplněnou tramvají (aut je zatím ještě málo), abyste se, stejně jako ostatní, podíval na projev prezidenta Zápotockého. Vypadá chudák ustaraně. Copak nám asi řekne? V hlavě si přehráváte další program dnešního dne: k večeru vyzvednout kluka z Pionýra, uložit ho a pak s drahou polovičkou vyrazit protančit střevíce na zábavu v rytmu Twistu. Nakonec prý zazpívá i Yvetta Simonová!

I tak  nějak mohly vypadat myšlenkové pochody člověka v Československu 50. let. Co dalšího víme o době, kdy byla založena Sazka?Vozy začínaly postupně nabývat na důležitosti a v roce 1964 spatřilo světlo světa třeba legendární Embéčko značky Škoda. V roce 1956 byl vyroben první mobilní telefon Ericsson, v témže roce byl položen také první transatlantický telefonní kabel. Z vesmíru se vrátil první americký astronaut, který obletěl zemi (John Glenn) a hlavně: byla vynalezena počítačová myš!
 

Co se nosilo/poslouchalo

Karel Gott se tehdy čerstvě dal na dráhu profesionálního zpěváka, takže bychom začali jím. V 50. a 60. letech byly zkrátka hvězdy nakloněny kvalitní hudební tvorbě. Zrodili se třeba The Beatles nebo The Rolling Stones. Z tuzemských hvězd zmiňme třeba Yvettu Simonovou nebo Rudolfa Cortése. Tehdy k nám pronikl také rokenrol, začal se tančit twist a zrodil se počeštěný bigbít. A s ním nastoupila další vlna jedinečných umělců – Waldemar Matuška, Pilarová, Suchý nebo již zmiňovaný božský Kája.

 

Móda v poválečném Československu ženám nabízela především populární jednoduché šaty, které vytvářely tzv. „vosí pas“. Oblíbené byly kostýmky, živůtky, vysoké podpatky i peleríny. Frčely puntíky, proužky a kostky. A zatímco na západě ženy v tomto trendu pokračovaly, u nás začal masový nástup šátků, zástěr, montérek a jiných pracovních stejnokrojů. Když už se našel nějaký rebel, byl to většinou bezstarostný student s inklinací k rokenrolu a bigbítu.
 

Jak lidé trávili volný čas

Facebook nebyl, televize se teprve rozehřívala, a tak si většinou museli vystačit sami. Skoro všechny děti a mladí lidé chodili do Pionýra, jezdilo se na tábory a chodilo do různých sportovních oddílů. Obecně byly oblíbenou kratochvílí populace vzájemné návštěvy. Chalupařilo se, chodilo za kulturou (v tomto období vznikla řada divadel) a hlavně muži s radostí navštěvovali restaurační zařízení (některé věci se příliš nezměnily).
 


Dovolené trávila většina Čechoslováků doma, respektive v Československu. Na horách, u rybníka nebo v autokempu (případně zotavovně ROH). Do zahraničí to šlo až koncem 50. let. Samozřejmě s Čedokem a samozřejmě na východ. Jugoslávie, Bulharsko, možná i Polsko. Prostě samá exotika.
 

Sazka v kontextu doby

Společnost Sazka byla založena v roce 1956. Vznikla přitom ze státního podniku Stazka (Státní sázková kancelář). Hned po založení byla Sazka svěřena do péče Československému svazu tělesné výchovy. Tak začala její „celoživotní“ symbióza se světem sportu. V roce 1957 přišla Sazka se hrou Sportka. 
 
Vzhledem k pozitivním zkušenostem z Německa byla také pro Sportku zvolena matrice 6 ze 49 (každé číslo představovalo jeden ze sportů – odtud název Sportka) a v 16. týdnu roku 1957 byl zahájen příjem sázek. Pro mnohé se hra loterie stala příjemným zpestřením a tak si Sportka rychle získala na popularitě. Později Sazka přišla také s dalšími hrami, Sportku však dodneška hrají statisíce lidí toužících po mírném vzrušení a šanci vyhrát miliony. Ze zisků Sazky pak profituje český sport, na nějž společnost dává nemalé prostředky. 
 

Významné události

 Dle sčítání lidu z roku 1961 v Československu žilo 13 745 377 obyvatel. 
 


Byly vybudovány přehradní nádrže Lipno či Orlík, na Strahově se konaly obří Spartakiády se 750 tisíci cvičenci a Praha se v této době poprvé stala milionovým městem. V těchto letech byly objeveny nejen kontaktní čočky (Čechem Otto Wichterlem), ale třeba i taková Kofola. Začalo se s vysíláním rozhlasu na vlnách FM a Česká televize se stěhovala do svého nynějšího působiště na Kavčí hory. Začínají i experimenty s barevným televizním vysíláním a na obrazovky (ty zahraniční) poprvé přilétá seriál Star Trek.

Foto: Prazsketramvaje.cz, img.radio.cz, wikimedia.com, vkolomouc.cz

 

Přečtěte si také