obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sazka retro: devadesátá léta nám dala svobodu i infuzi optimismu

Sametová revoluce v doprovodu cinkajících klíčů nám otevřela svět. A jako vše vonící novotou, i ona byla svérázná, jedinečná a neokoukaná. Nikdo, včetně politiků, pořádně nevěděl, jak se co dělá, a tak jsme se všichni učili za pochodu. Kuponová privatizace, nástup internetu, Gumáci, dlouhovlasý tučňák Jágr nebo nástup mobilů – to jste jindy než v devadesátkách určitě nezažili!

Což vo to, svoboda je fajn. Možnost cestovat pecka! Zboží ze všech koutů planety bomba! Teď jen na to mít… – Skladník Josef  N. v důchodu (1994).

Devadesátá léta jsou stále relativně čerstvou minulostí, přesto si pojďme trochu zavzpomínat. Co bylo pro tuto dobu charakteristické? 

Rozpad Československa (1993) byl smutný, ale o 3 roky později bylo hůř. To byl totiž v roce 1996 byl zaznamenán rekordní počet rozvodů (33 113)!Zahájení vysílání TV Nova, seriály, telenovely, filmy, Volejte řediteli! Kdo tehdy nesledoval Beverly Hills 90210 či Pobřežní hlídku, nechť hodí kamenem!Míra Sládek unplugged - na každém náměstí v republice, za každého počasí!Řízky a konzervy na dovolenou, místo deky igelitku, kolem pasu ledvinku - tak nějak vypadal prototyp českého turisty z 90. let. Výhoda? S krajany jste se mohli vždy bezpečně identifikovat a poklábosit.Kuponová privatizace a první tunely…Lunetic...Nástup PC, disket, DOS, Windows a internetu! Pmatujete si ty barevné tabulky?Zatímco jinde ve světě je McDonalds prostý fastfood, u nás to takhle nefungovalo. Chuť západu mnozí vychutnávali jen za odměnu, o svátcích nebo při oslavě výročí. Ale už si to sedlo!První mobily vám přišly cool, pokud jste byl: 1. Student Matfyzu 2. Geek 3. Kulturista, který potřebuje posílit jednu stranu těla 4. Divný... A samozřejmě v 90. letech se zrodily i některé nesmrtelné klasiky české kinematografie. Takže Gutten Tag!

 
 

Sazka v kontextu doby


 V roce 1995 bylo zavedeno losování Sportky dvakrát týdně - ve středu a v neděli. Tímto způsobem se podařilo dosáhnout dynamického růstu Jackpotu, jenž se stal pro sázející velmi atraktivním. V témže roce došlo ke zvýšení ceny jedné sázky z 3 Kč na 5 Kč. Losování výherních čísel Sportky se původně provádělo v neděli dopoledne v různých místech republiky, obvykle o přestávce sportovního utkání. Losování druhého tahu se konalo vždy v Praze, v budově podniku SAZKA, přibližně tři hodiny po losování prvního tahu. Od 1. 5. 1996 byla veškerá výroba losovacích pořadů přesunuta do TV studia Sazky. V roce 1997 byla on-line sázenka z původních šesti sloupců rozšířena na osm sloupců.

Zajímavostí roku 1999 bylo 31 výherců Jackpotu v I. tahu v neděli 5. září 1999, každý z nich získal výhru v hodnotě 534 358 Kč. Všichni tito výherci opsali výherní čísla z časopisu „Sazka baví, radí a informuje“, který jsme tenkrát vydávali.

Zdroj foto: Idnes.cz, Blesk.cz, Nova.cz

Přečtěte si také