obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sázka na třináctku
Kdo by neznal pověru, že pátek 13. přináší smůlu a lidem se v tento den moc nedaří. Začne to už ráno rozlitým čajem, pokračuje autobusem do práce, který ujede před nosem, pak vám záhadně zmizí ten nejpotřebnější soubor v počítači, a nakonec ještě ztratíte klíče od bytu. To je klasický pátek třináctého.
 
Kouknete do kalendáře a máte jasno. My v Sazce ale na pověry moc nedáme, věříme na hráčské štěstí, které přichází každý den. Nezáleží na tom, jestli je zrovna pátek nebo 13. Proto si u nás můžete vsadit mimořádně Sportku právě v pátek 13. ledna a třeba prolomit ten zažitý mýtus o nešťastné třináctce.
 

Datum pátek 13. se průměrně objeví dvakrát do roka


Loni jsme ho měli jednou, předloni třikrát, letos dvakrát. Je otázka, jestli se ho musíme tedy tolik obávat. Dnů, kdy se nám nedaří nic, na co sáhneme, určitě bývá víc. Pátek třináctého mají všechny měsíce, které začínají nedělí. Každý rok se objeví minimálně jeden.
 

Historicky má pověra reálný základ v pátku 13. října 1307


Právě v tento den začal francouzský král Filip IV. Sličný s pronásledováním a zatýkáním templářů. Rytířský řád poté zcela zanikl. Strach ze
třináctky je hodně rozšířený a dokonce má i své jméno, odborně se mu říká triskaidekafobie. A právě kvůli němu v některých hotelech nenajdete pokoj s číslem 13, v mrakodrapech zase vynechávají třinácté patro, a to, o čem neradi mluvíme, uzamykáme do třinácté komnaty.


Vsadit si číslo 13 i přes jeho ne příliš dobrou pověst, přitom zkouší řada hráčů


Tak jenom loni se třináctka objevila na tiketech Sportky jako šesté nejčastější číslo. Sloupečků se zaškrtnutým číslem 13 by celkem 34 496 074. A jak se třináctce dařilo v losovacím osudí? Byla dvaatřicetkrát v základní šestici čísel a osmkrát jako číslo dodatkové. Když vytvoříme žebříček nejčastěji vylosovaných čísel, tak třináctka obsadila v loňském roce 21. příčku. 

A nakonec ještě jedna šťastná třináctka. V roce 2013 padla historicky nejvyšší výhra ve Sportce – bylo to bezmála 400 milionů korun. Tak uvidíme, kolik to bude v pátek 13. ledna 2017.

 

Přečtěte si také