obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sázení versus sběratelství
Která vám přinese více potěšení a jak jsou na tom s časovou náročností? Co je dražší? To se dozvíte z následujícího srovnání!
 
Obě záliby jsou si podobné v tom, že je lze adaptovat úměrně k vaší (finanční a časové) situaci. Určitě nebudete sázet za tisíce, když je na krku hypotéka, stejně tak pokud nakupujete jen ve slevách, asi nezačnete holdovat investicím do drahých obrazů. Zkusme proto zlatou střední cestu.

Při hraní loterie by to mohlo znamenat dva plné tikety měsíčně, k tomu pár sloupečků Eurojackpotu (co kdyby?!) a sem tam stírací los pro instantní dávku vzrušení. Suma sumárum se tak měsíčně vejdeme do zhruba tisícikoruny.

Lidé mají kolekce pivních tácků i brouků

Sběratelství je v tomto ohledu tak trochu oříšek. Sbírat lze první poslední. Kolekci mohou tvořit konzervativní známky, přežitá „Céčka“, hranaté kostky Lega, vypité láhve od piva nebo bezplatné lajky na Facebooku. Proti gustu žádný dišputát. Zatímco takové lajky nestojí nic, ale nutí vás trávit hodiny času ve virtuálním prostoru, známky mohou být naopak náročné hlavně na finance, do alba je snadno vložíte během pár minut. Zkrátka si budete muset představit, že sbíráme nějakou vaší libůstku, a to s projektovanými výdaji zhruba do 1000 Kč měsíčně.

Méně už se liší odměna v pocitu naplnění a zábavy. Často je přítomno i vzrušení, neboť soupeříte s dalšími sběrateli. Navíc je zajímavé, že i sběratelství může vést k zajímavým penězům (nakoupit levně, prodat za majlant).

Kvízová otázka nakonec: Víte, co znamená 2 v 1? Hraní loterie a rozšiřování vaší kolekce tiketů.
 

Přečtěte si také