obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Sázení versus domácí mazlíček
Spousta lidí má loterii jako hoby. Pravidelně hrají, studují statistiky, snaží se optimalizovat strategii výběru čísel a když mají dobrý den, koketují s trafikantkou (či trafikantem)… V následujícím textu nabízíme ekonomické srovnání této kratochvíle s jiným koníčkem - chovatelstvím.
 
Nejprve se zaměřme na ekonomickou stránku chovatelství a na to, jaké jsou náklady na vlastnictví domácího mazlíčka. Samozřejmě je velký rozdíl, jestli doma máte čivavu, ve stájích chováte koně nebo žijete třeba ve výběhu s antilopou. Pro účely našeho srovnání budme konzervativní a srovnejme si, kolik nás stojí takový pes. Pomiňme pořizovací cenu, která může být cokoli od nula korun za vesnického oříška či miláčka z útulku, až po statisíce za přešlechtěná, výstavami znuděná psiska gaučová.

Autor tohoto textu už měl tu čest vlastnit dva pejsky - jednoho jezevčíka a jednoho stafforda - a za stravu dával vždy něco mezi 500-2 000 korunami měsíčně (granule jsou různě drahé, sem tam koupíte pamlsky apod.). Vycházejme tedy z daného rozmezí. K tomu je ovšem třeba připočítat též nemalou časovou investici (alespoň u plemen, jako právě stafford. který miluje dlouhé procházky a nespokojí se s permanentním nicneděláním na gauči).Takže plus mínus 1 300 Kč měsíčně a ještě počítejte tak hodinku denně na procházky, mazlení a podobně. K výdajům je nadto třeba doplnit též návštěvy veterináře, očkování a vybavení (pro ty, kteří holdují psím bundičkám, hračkám apod.). Tím nikoho nezrazujeme od koupě psa, v žádném případě. Pes je úžasným parťákem, který vás bere takové, jací jste a většina lidí jej bere jako člena rodiny. Jen to zkrátka něco stojí.

Náklady na hraní loterie

Hraní Sportky nemá pevné fixní náklady. Hrajte tak, abyste na to měli a aby šlo stále především o zábavu a krapet vzrušení. Jinými slovy můžete si hraní přizpůsobit podle sebe a své finanční situace. Nemusí pršet, jen když kape - podání jediného sloupce Sportky stojí dvacku a i s jedním sloupečkem máte šanci získat miliony. Pro účely našeho srovnání však předpokládejme, že si 2x měsíčně dopřejete sázku plného tiketu (220 Kč x 2 = 440 Kč), protože chcete vyhrát Superjackpot. Každý týden si navíc fantazírujete o absolutní finanční svobodě, a tak sázíte sloupec Eurojackpotu po 60 Kč (4 x 60 Kč = 240 Kč). Měsíční náklady v takovém případě činí 680 Kč. A i když nevyhrajete miliony, možná získáte některé z nižších pořadí - náklady pak jsou ještě nižší!

Ve srovnání s chovatelstvím je tedy střídmé hraní loterie rozhodně levnější a méně náročné. Tyto záliby se však nevylučují. Můžete hrát Sportku a na losování koukat s kočkou na klíně.  Navíc nejeden výherce totiž vyhrál právě díky svému mazlíčkovi. Známy jsou kuriozní případy, kdy např. kuře naťukalo výherní kombinaci na kalkulačce, pes našel ztracený tiket nebo výherce vlastnil zvíře, které je považováno za symbol štěstí a přisoudil úspěch v loterii jemu - například žábě. A když jsme u té žáby - ta by vyšla dokonce levněji než pes!
 

Přečtěte si také