obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Santa Claus na amerických bankovkách
Známky, falešné šeky nebo třeba tématické ubrousky či toaletní papír. Vánoční tematika se objevuje opravdu na ledasčem. Ale na penězích, kterými se dá platit?
Americké papírové bankovky jsou velmi strohé. Není to tak dlouho, co navíc byly v podstatě černobílé a pro cizince nebylo úplně snadné se rychle zorientovat, jestli drží v ruce dolarovku, pětidolarovku nebo třeba dolarů deset. Všechny zdobí američtí prezidenti. Vzhledem k tomu, kolik jich Spojené státy americké už měly, inspirace zřejmě jen tak nedojde. Byly ale doby, kdy prezidenti nebyli tím hlavním, co bankovku zdobilo.
 
„Našel jsem doma dvacku se Santa Clausem. Nevíte, jestli je pravá?“  Takto se na internetu ptá spousta Američanů. Ani oni totiž netuší, že zhruba do poloviny devatenáctého století, si mohly banky v jednotlivých státech tisknout vlastní měnu a řada z nich před Vánoci vydávala edici se Santa Clausem.
 
V době, kdy se Vánoce staly oficiálním svátkem v řadě amerických států, byl právě Santa Claus velmi populární. Vypadal podobně, jako ho známe dnes, někdy byl hubenější. Nominální hodnota bankovek byla různá. Všechny ale byly v té době kryté zlatem. Třeba i tato dvacetidolarovka, které dominuje Santa Claus se sobím spřežením.A jiná bankovka, tentokrát dvoudolarovka se Santa Clausem kouřícím fajfku. Podobná bankovka byla v roce 2011 vydražena v jedné americké aukční síni za neuvěřitelných čtyřicet tisíc dolarů. Jasný důkaz, že jde o pravé bankovky. I když pravdou je, že je v oběhu mnohem víc suvenýrů.
Zdroj foto: bloomberg.com
 

Přečtěte si také