obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
S Eurojackpotem na Paříž-Dakar!
Již tento pátek v loterii Eurojackpot hrajeme o více jak 1,381 miliardy korun. Taková suma by vám dovolila splnit si nejeden sen. Co takhle účast v legendárním závodu off-road vozidel a motocyklů Dakarské Rallye?

Možná si klepete na čelo, ale je to tak. Dakar je totiž přístupný jak profesionálům, tak závodníkům z řad amatérů, jichž bývá většina. K účasti tak potřebujete hlavně chuť, dobrodružnou povahu a peníze, přesněji zhruba 9 milionů korun. Ale nezoufejte, pokud vyhrajete v pátečním slosování Eurojackpotu, budou právě finanční prostředky tím nejmenším. Zásadní otázkou je tak volba dopravního prostředku. Pojedete raději v kategorii automobilů, motocyklů nebo kamionů?

Kategorie automobilů

Nejeden výrobce automobilů využívá drsných podmínek Dakarské Rallye k otestování nebo propagaci svých vozů. Ty jsou však před jízdou notně upraveny, aby takovou zátěž zvládly. Dříve v Rallye dominovaly především evropské užitkové vozy (např. Land Rover, Range Rover, Mercedes-Benz třídy G) a japonské Toyoty Land Cruiser. Ostatní výrobci, jako Rolls-Royce, Peugeot, Citroën nebo třeba Porsche vyrukovali s výrazně upravenými vozy. Při pohledu na stupně vítězů se dařilo především Peugeotu, Mitsubishi, Citroënu nebo Volkswagenu.

Kategorie motocyklů

V minulosti této kategorii vévodili jezdci na motorkách Honda, Yamaha a BMW, ale časy se mění. Dnes je jednoznačně nejpopulárnější značkou motorek v Dakarské Rallye KTM (konkurovat jí může snad jen Yamaha). To je patrné i při pohledu na historické tabulky. Od roku 2001 vyhrál vždy jezdec na motocyklu KTM.

Kategorie kamionů

V kategorii kamionů se poslední roky nejvíce daří Rusům ve vozech značky Kamaz. Ještě v roce 2001 však naposledy triumfoval šestinásobný vítěz Karel Loprais v Tatře. Vydáte se v jeho stopách?

Připraveni? Vyrážíme!

Oficiální název Rallye Paříž-Dakar může být matoucí, protože v roce 2007 se konal zatím poslední ročník na Africkém kontinentu. Ročník 2008 byl zrušen kvůli hrozbě teroristického útoku a další ročníky se jezdí v jižní Americe. Tam vás čeká třináct náročných etap (každá od několika desítek do několika stovek kilometrů) a celkem téměř devět tisíc kilometrů. Většina měřených úseků přitom vede těžkým terénem, takže se připravte na písek, bláto i skalní úseky.

Přejeme vám hodně štěstí při losování Eurojackoptu, a možná i šťastnou cestu!

Přečtěte si také