obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Rok ideální pro pozorování planet
Fanoušci astronomie mají pré, na obloze budou letos pouhým okem viditelné planety Jupiter, Merkur či Mars. A to není všechno…
Jednu velkolepou vesmírnou show už jsme si mohli užít letos v lednu. To když bylo na ranní obloze možno okem pozorovat hned čtyři planety sluneční soustavy najednou (Jupiter, Mars, Saturn a Venuši). Že jste to propásli? Nevadí, šanci na nápravu dostanete v říjnu 2016, kdy bude v průběhu jediné noci možno na obloze spatřit dokonce pětici planet – zatímco večerní obloha bude patřit Venuši, Marsu a Saturnu, ráno se nám zjeví Merkur společně s Jupiterem.

Říjen je však ještě daleko a i předtím bude na obloze pouhým okem ledacos k vidění. V březnu (konkrétně v noci z 8. na 9. března) to bude největší planeta sluneční soustavy, Jupiter. Zhruba v polovině dubna nad západním obzorem propluje planeta Merkur, ta bude viditelná i 9. května, během svého přechodu před Sluncem.

V květnu (konkrétně v noci z 22. na 23. května) se budeme moci pokochat planetou Mars. Dne 3. června pak nastane ideální čas na pozorování údajně nejkrásnější planety naší sluneční soustavy – Saturnu. Krom toho se letos dočkáme např. částečného zatmění měsíce nebo přeletem početných meteorických rojů, jimž se budeme na Sazka světu určitě ještě věnovat.

Věříte na magickou moc astronomivckých jevů? Podělte se s námi o svoje zážitky s jejich sledováním.

Přečtěte si také