obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Rituály pro štěstí od A do Z
Talismany, rozličné rituály, specifické kusy oblečení nebo různé pokrmy, to všechno může přinášet štěstí.
V loterijních hrách má štěstí svou nezpochybnitelnou a nezastupitelnou roli, proto není divu, že se mu řada hráčů snaží jít všelijakým způsobem naproti. Spousta sázejících se snaží vykročit směrem ke štěstí pomocí talismanu. Tím může být sušený čtyřlístek nebo oblíbený přívěšek (často nábožensky motivovaný, např. kříž), nebo také králičí pacička a další předměty.

V Japonsku frčí třeba šintoistický talisman zvaný Omamori. Ten bývá vyroben z různých materiálů, nejčastěji však z různých druhů textilií a vypadá trochu jako pestrobarevný čajový sáček nebo kus ustříhlé kravaty:

Talisman Omamori má nositeli přinést nejen bohatství, ale i úspěch a štěstí v dalších oblastech.

Talisman Omamori má nositeli přinést nejen bohatství, ale i úspěch a štěstí v dalších oblastech.

V Texasu si ujíždí na kostech z mývalích penisů, v různých částech světa pak uznávají vyšší moc drobných mincí (desetník pro štěstí apod.). A nezapomeňme na rybí šupiny z vánočního kapra, ty v peněžence mají údajně také moc přivolat na nositele bohatství a blahobyt.

Pomoci může i penízkový strom:

Penízkový strom má svému majiteli přinést bohatství.

 

Polib svůj tiket a další rituály


Někteří hráči ve snaze přivolat štěstí ke svému loternímu tiketu promlouvají, modlí se k němu nebo jej láskyplně laskají. Posléze doufají, že jim tiket, respektive provozovatel loterie, tuto náklonost oplatí vysokou výhrou. Zkrátka karma. Jiní věří, že během slosování upřeným pohledem zhypnotizují losovací zařízení a donutí jej vytáhnout právě jejich čísla.

Z dalších rituálů zmiňme nošení „šťastných“ kusů oblečení (triček, svetrů, spoďárů…) nebo konzumaci „šťastného“ jídla (asi cokoli, co vám nejvíc chutná).


Nakonec ještě pár zajímavých zvyků z různých koutů planety pro inspiraci:

  • V Itálii se na Nový rok pro štěstí z oken vyhazují staré věci (přístroje, oblečení apod.). Údajně se tím zbavíte všeho špatného z minulosti. Problém je, když takový dvoukilový mixér přistane na hlavě náhodnému kolemjdoucímu. To je pak štěstí, když nejdete sedět…
  • V Číně věří, že v souladu s principy feng-shui štěstí přinášejí vstupní dveře nabarvené na červeno.
  • V Kolumbii jdou vždy před koncem roku na odbyt především žluté spodky. Nošení žlutého spodního prádla na Nový rok vám má přinést štěstí na celý následující rok.
  • Na Tahiti se pro štěstí zase tetují (samotné slovo tetování pochází z tahitského slova tatu).

A co vy? Jste pověrčiví? Máte nějaký vlastní rituál pro štěstí? Podělte se s námi v diskuzi pod článkem!

Přečtěte si také