obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Rekordní dražba Porsche 550 Spyder
Kolik byste byli ochotni dát za sporťák, do kterého se vejdete tak akorát vy a vaše drahá polovička (a to musí být duší tramp, protože její garderóba se do auta nevejde ani omylem). Za Porsche 550 Spyder jsou automobiloví nadšenci po celém světě ochotni zaplatit miliony dolarů.
 
„Little Bastard“, tak přezdíval své Porsche 550 Spyder slavný americký herec James Dean. Tedy do té doby, než v něm zahynul. Nicméně o tyto sportovní vozy ze šedesátých let je mezi sběrateli velký zájem. Dokazuje to i nedávná dražba. V kalifornské aukční síni Bonhams padl rekord. Porsche 550 Spyder se tam vydražilo za 6,1 milionu dolarů, v přepočtu téměř sto padesát milionů korun.Automobil z roku 1956 byl prý ve výborném stavu, podle majitele aukční síně bylo vše původní. Podle něj byl také o vůz mezi dražiteli obzvlášť velký zájem. Sice se výsledná suma nevyšplhala na plánovaných osm milionů dolarů, ale i tak je úctyhodná a chvíli bude trvat, než bude překonána.

I parametry vozu jsou hodné obdivu. Umí to jet rychlostí 220 km/h a z nuly na sto zrychlí dřív, než napočítáte do desíti. I proto, že kapota je z hliníku.Legendární Porsche 550 Spyder automobilka vyráběla v šedesátých letech jako závodní vůz, který vyhrál nejeden závod. Vůz byl slavnostně představen na Pařížském autosalonu v roce 1953, do prodeje se dostal o rok později a v roce 1955. Věčnou slávu mu svým neštěstím zajistil James Dean, který měl autonehodu na cestě na závodní dráhu v Salinas. James srážku s protijedoucím vozem nepřežil.

Jinak to ale musí být dobré svezeníčko. A tomu odpovídá i zájem sběratelů. Vždy, když se tento typ vozu draží, je jedním z hlavních taháků aukčních síní.


Zdroj foto: dailymail.co.uk, carpixel.com, classiccars.com
 

Přečtěte si také