obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Psychologie ne(úspěchu)
Víte, proč se lidé bojí změnit práci, nebo začít podnikat? Bojí se neúspěchu. Jistota je to, co táhne. Nejraději bychom měli spousty peněz, ale nechce se nám dávat všanc ani to málo, co máme.
Jako kdyby všichni boháči byli ve svém životě vždycky pouze úspěšní. Málokdo ví, že první firmou Billa Gatese nebyl Microsoft.  Byla to společnost Traf-O-Data, která analyzovala dopravní provoz. Firma krachla. Bill přiznal, že to byla pro něj velká rána, do firmy totiž vložil 4200 dolarů, což byly jeho celé úspory.
 

Přísloví: Přes překážky ke hvězdám, nevzniklo pro nic za nic


Dnes Bill Gates patří mezi nejbohatší lidi světa. Podobnou filozofii razil i John D. Rockefeller. Klíčem k úspěchu je činit správná rozhodnutí. Ty ale přijdou jen po té, co má člověk už dostatek zkušeností. Ty vůbec nejcennější životní lekce pak získáte díky chybám a průšvihům. Už je nikdy nebudete chtít zopakovat.
 
Mimochodem, věděli jste, že Edisonovi trvalo 9000 pokusů, než vymyslel dokonalou žárovku? Ano, to znamená, že 8999 krát zažil neúspěch, a až po té všechno cvaklo na správné místo. Mimochodem Thomas Alva se nechal slyšet, že tajemství úspěchu v životě není dělat, co se nám líbí, ale nalézt zalíbení v tom, co děláme.
 
Prohra není důvod k rezignaci, když víte porč stojí za to pokračovat. Když to vzdáte, byla životní lekce zbytečná. Není umění být kapitánem na lodi, když je slunečné počasí a nebe blankytné. Umění je kormidlovat i za bouřky. To dělá šéfa šéfem. A právě až neúspěch vás může posílit.
 
Faktem také je, že člověku nepomáhá, když slyší, nebo v médiích čte o tom, kdo z podnikatelů má za sebou jaký úspěch. Vzbuzuje to otázky typu , "co sakra zase dělám špatně". Je ale důležité myslet na to, že o těch, kterým se pořád nedaří tak jak by si přáli, se píše výrazně méně. Ale to neznamená, že neexistují. Navíc pozor na jedno klišé - popularitra neznamená automaticky profitabilitu.
 
Úspěch a štěstí zkrátka nejsou zas tak dobří učitelé. Díky němu si totiž i chytří lidé někdy myslí, že nemohou nikdy prohrát. Mnohem více si úspěchu, bohatství a peněz váží ten, kterému toho život naložil na ramena až až. Má také mnohem větší šanci, že se ho už peníze budou držet nadále.
 

Přečtěte si také