obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Pro loterijní výherce je Česko rájem
Proč? Protože z výhry nemusejí odvádět daň z příjmu. Myslíte, že by vás to v případě enormní sumy nijak netrápilo? Ani kdybychom vám prozradili, že v některých zemích můžete státu odevzdat až půlku získaných peněz?

Situace je prostá. Podle zákona o Dani z příjmu fyzických osob jsou výhry ze sázek, loterií a podobných her osvobozeny od daně z příjmu (to platí ovšem jen pro výhry získané u provozovatelů s licencí platnou v České republice). V případě výhry ve Sportce nebo v Eurojackpotu tak dostanete celý obnos.

Například v USA se danění loterijních her liší stát od státu. Všude však počítejte se zdaněním v rozmezí 28-50 % z výherní částky. Jen si představte, že by se na vás konečně usmálo štěstí, vyhráli jste v loterii řekněme 10 milionů, a polovinu z toho byste byli obratem nuceni odevzdat. V Anglii, respektive Velké Británii, sice na výhru v loterii nepohlížejí jako na příjem a tudíž ji ani tak nedaní, na druhou stranu tam po vás úřady mohou od určité sumy (která navýší vaše celkové jmění) vyžadovat zaplacení 40% dědické daně (inheritance tax), takže tomu stejně neuniknete (víte, co se říká o daních a smrti…).

V anglofonních zemích obecně navíc loterie razí systém postupných výplat výher. Co to znamená? Zkrátka místo jednorázové sumy budete dostávat pravidelnou rentu. Pokud se vám to nelíbí, můžete si vyžádat celou výhru, bude vás to však stát extra – někdy tak přijdete třeba i o polovinu peněz. Nebojte, ani to u Sazky nehrozí. Ta peníze posílá přímo na váš účet a pak se děj vůle Boží.

Zajímá vás něco dalšího ze světa loterijního danění? Napište nám do diskuze pod článkem,  rádi vám odpovíme.

Přečtěte si také