Před 50 lety vyplula Queen Elizabeth 2, tehdy nejluxusnější loď světa
Luxusní restaurace i bary, několik tanečních sálů, bazény, posilovny nebo obchody včetně věhlasného britského Harrods. Téměř 300 metrů dlouhá loď byla na moře poprvé spuštěna v roce 1967, na svoji poslední plavbu se vydala o 40 let později – v listopadu 2008.

Loď Queen Elizabeth 2 byla nástupnicí Queen Elizabeth a na svém kontě měla celou řadu superlativ i prvenství. Za dobu provozu se v ní svezla celá britská královská rodina včetně princezny Diany, hostila ale i jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu, pilota Apolla 11 Buzze Aldrina či zpěváka Roda Stewarta.

Plavidlo při jedné cestě dokázalo přepravit 1 892 pasažérů a 1 040 členů posádky. Pasažéři I. nebo II. třídy pak každý rok vypili 70 tisíc lahví šampaňského a snědli 20 tun humrů nebo 1 tunu kaviáru.

qeii_lobby.jpg


Nebyly to ale jen luxusní pokrmy, kterým Queen Elizabeth 2 nebo QE2, jak se jí také říkalo, lákala: turisté si tu mohli užívat i 5 restaurací, 2 kavárny, 3 bazény, kasino, golfový trenažér nebo největší plující kino, do něhož se vešlo až 531 diváků. Byla tu ale také jediná synagoga na vodě, největší plovoucí knihovna s víc než 6 000 svazky nebo nemocnice.

14 let důchodu na palubě

Zajímavostí pak je, že jistá Beatrice Mullerová z amerického New Jersey na lodi strávila celých 14 spokojených let ze svého důchodu. Měsíčně společnosti Cunard, která QE2 vlastnila, platila 3 500 liber (asi 100 000 Kč) a hlavním důvodem bylo skvělé jídlo i zábava. „Na lodi si nejvíc užívám tanec, hraní bridže a snahu, abych od rána do večera jen nejedla,” svěřila se Beatrice v rozhovoru pro magazín Telegraph Travel. „Miluji tanec, momentálně ale nevyhledávám sambu a cha-chu, protože bych si ráda ušetřila svůj nový kyčelní kloub, který mi lékaři dali.”

qeii_bazen.jpg


Na svou poslední plavbu vyrazila Queen Elizabeth 2 11. listopadu 2008 a do Dubaje, kde kotví nyní, dorazila o 24 dní později. Za dobu provozu převezla přes 2,5 milionu pasažérů, ujela téměř 10 milionů kilometrů a planetu objela hned pětadvacetkrát. Nyní čeká, až bude přetvořena v luxusní hotel, realizaci však před lety zpomalila hospodářská krize.

Poté, co QE2 dosloužila, ji nahradila Queen Mary 2. Chcete se na její palubě vydat na plavbu kolem světa a užívat si luxusu? Vsaďte si Eurojackpot a už brzy můžete i vy cestovat jako boháč!

Zdroje: Tim Dyer, wikipedia.org

Přečtěte si také