Zavřít
Bilance: Délka hraní: Maximální výhra na technické hře je 500 000 Kč
Sazka svět

Před 50 lety vyplula Queen Elizabeth 2, tehdy nejluxusnější loď světa

Před 50 lety vyplula Queen Elizabeth 2, tehdy nejluxusnější loď světa
Luxusní restaurace i bary, několik tanečních sálů, bazény, posilovny nebo obchody včetně věhlasného britského Harrods. Téměř 300 metrů dlouhá loď byla na moře poprvé spuštěna v roce 1967, na svoji poslední plavbu se vydala o 40 let později – v listopadu 2008.

Loď Queen Elizabeth 2 byla nástupnicí Queen Elizabeth a na svém kontě měla celou řadu superlativ i prvenství. Za dobu provozu se v ní svezla celá britská královská rodina včetně princezny Diany, hostila ale i jihoafrického prezidenta Nelsona Mandelu, pilota Apolla 11 Buzze Aldrina či zpěváka Roda Stewarta.

Plavidlo při jedné cestě dokázalo přepravit 1 892 pasažérů a 1 040 členů posádky. Pasažéři I. nebo II. třídy pak každý rok vypili 70 tisíc lahví šampaňského a snědli 20 tun humrů nebo 1 tunu kaviáru.

qeii_lobby.jpg


Nebyly to ale jen luxusní pokrmy, kterým Queen Elizabeth 2 nebo QE2, jak se jí také říkalo, lákala: turisté si tu mohli užívat i 5 restaurací, 2 kavárny, 3 bazény, kasino, golfový trenažér nebo největší plující kino, do něhož se vešlo až 531 diváků. Byla tu ale také jediná synagoga na vodě, největší plovoucí knihovna s víc než 6 000 svazky nebo nemocnice.

14 let důchodu na palubě

Zajímavostí pak je, že jistá Beatrice Mullerová z amerického New Jersey na lodi strávila celých 14 spokojených let ze svého důchodu. Měsíčně společnosti Cunard, která QE2 vlastnila, platila 3 500 liber (asi 100 000 Kč) a hlavním důvodem bylo skvělé jídlo i zábava. „Na lodi si nejvíc užívám tanec, hraní bridže a snahu, abych od rána do večera jen nejedla,” svěřila se Beatrice v rozhovoru pro magazín Telegraph Travel. „Miluji tanec, momentálně ale nevyhledávám sambu a cha-chu, protože bych si ráda ušetřila svůj nový kyčelní kloub, který mi lékaři dali.”

qeii_bazen.jpg


Na svou poslední plavbu vyrazila Queen Elizabeth 2 11. listopadu 2008 a do Dubaje, kde kotví nyní, dorazila o 24 dní později. Za dobu provozu převezla přes 2,5 milionu pasažérů, ujela téměř 10 milionů kilometrů a planetu objela hned pětadvacetkrát. Nyní čeká, až bude přetvořena v luxusní hotel, realizaci však před lety zpomalila hospodářská krize.

Poté, co QE2 dosloužila, ji nahradila Queen Mary 2. Chcete se na její palubě vydat na plavbu kolem světa a užívat si luxusu? Vsaďte si Eurojackpot a už brzy můžete i vy cestovat jako boháč!

Zdroje: Tim Dyer, wikipedia.org

Přečtěte si také