obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Pomáháte nám pomáhat: české děti se opět hýbou
Je dítě hbité, výbušné nebo běžecky vytrvalé? Na jaký sport se nejvíc hodí? Hýbe se vůbec dostatečně? Odpovědět na otázky a pomoci vést budoucí generace k pohybu, to jsou úkoly Sazka Olympijského víceboje, který už dva roky úspěšně expanduje do škol napříč celou ČR.
Žáci základních škol mají díky Sazka olympijskému víceboji (SOV) v hodinách tělesné výchovy v každém pololetí možnost vyzkoušet 8 vybraných sportovních disciplín. Každý, kdo se zúčastní všech disciplín, na konci pololetí společně s vysvědčením obdrží také vyhodnocení svých osmi základních fyzických atributů: ohebnost, hbitost, silová vytrvalost, rovnováha, rychlost, běžecká vytrvalost, výbušnost a síla.

Získá tak přehled o svých silných stránkách, ale i slabinách, k nimž bude přidáno doporučení na cviky vedoucí k jejich odstranění. Na konci školního roku se pak žákům dostane ještě podrobnější analýza jejich pohybového typu spolu s doporučením vhodného sportu. Součástí tohoto resumé bude i přehled relevantních sportovních klubů či oddílů v okolí jejich bydliště.

Hýbe se stále více českých dětí!

Na podzim roku 2014 bylo do projektu Sazka olympijský víceboj zapojeno na 800 škol, během prvního ročníku jsme tak - s vaší pomocí - „rozhýbali“ něco přes 76 tisíc dětí. Dnes, o dva roky později, už je do projektu zapojeno více jak 1 600 základních škol – za pouhé dva roky tak Sazka olympijským vícebojem prošlo téměř 300 tisíc dětí.

Od začátku projektu všechny zúčastněné děti naběhaly celkem 102 594 800 metrů, naskákaly přes 438 km, naházely nad 382 000 m a udělaly téměř 3,5 milionu zkrácených sedů lehů. Jinými slovy uběhly vzdálenost 2,5x větší než je obvod Země, na délku přehopsaly téměř celou Českou republiku a dohodily vzdálenost rovnající se cestě z Liberce do Olomouce.

Proč SOV vznikl?

Sazka se rozhodla spustit projekt Sazka olympijský víceboj mimoo jiné i proto, že data z dětského světa jsou alarmující. Podle údajů VZP třetina dětí v Česku trpí nadváhou. A zatímco například v sousedním Německu se sportu pravidelně věnuje přes 50 procent lidí, v Česku je to jen 28 procent.

Více o disciplínách v SOV ZDE
Rozsáhlý výzkum založený na poznatcích z SOV je k dispozici ZDE.

 

Přečtěte si také