obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Pět tipů pro výherce loterních milionů
Vsadili jste v loterii, štěstí se na vás konečně usmálo a vy už se vidíte na pláži v Karibiku? Ať už se tak stalo ve Sportce, Šťastných deset nebo jiné hře, nejprve si přečtěte následující rady. Budou se vám hodit.
 
Většina z následujících rad sice zní logicky, v návalu radosti z výhry však spousta lidí myslí všelijak, jen ne racionálně (nebyli bychom jiní).
 
  1. Výherní tiket je klíčem k penězům, buďte diskrétní
Slosování Sportky skončilo, vy sedíte uvrtaní v křesle nebo na gauči a v rukou křečovitě svíráte tiket s výherní kombinací. Malý kus papíru má nyní cenu milionů, než jej tedy dostanete k provozovateli loterie, dávejte na něj opravdu velký pozor. A rozhodně se jím nechlubte nikomu, než svým nejbližším (v závislosti na vztazích v domácnosti možná ani těm ne). Ani po vyzvednutí peněz se výhrou nechlubte příliš velkému okruhu lidí, závist vás může snadno připravit o přátele. 
 
  1. Investice nejsou vaším hobby? Najměte si finančního poradce
Než jste vyhráli v loterii, potáceli jste se od výplaty k výplatě? Pak nejspíš nebudete tím nejvhodnějším pro správu nově nabytých milionů (nebo alespoň, pokud chcete, aby vám z nich něco zbylo i za několik let). Najměte si důvěryhodného finančního nebo investičního poradce nebo osobního bankéře, který vám poradí s investicemi, rozvržením peněz, splacením případných dluhů a podobně.
 
  1. Rozhazujte, ale s rozumem a ne za všechny okolo
Když vyhrajete v loterii, navíc když vyhrajete vyšší obnos v hodnotě několika desítek milionů, rozhodně máte právo vyhodit si z kopýtka. Oslavte to s rodinou, s přáteli, svými blízkými, ale nedovolte, aby se celý váš život změnil v jednu nekonečnou oslavu. Nebyli byste první ani poslední, ale sami jistě nejlépe víte, že by vás byla škoda. Stejně tak se střežte impulzivních nákupů ve snaze podarovat všechny ve vašem okolí – ať jde o rodinu nebo přátele. Snadno byste se tak mohli stát jejich sociálkou, a to nejspíš nechcete.
 
  1. Pozor na vzdálené tetičky a bratrance z třetího kolena
Pokud už se vše tak nějak rozneslo a vaše z loterie nabyté miliony jsou nyní veřejným tajemstvím, je zde pekelně vysoká pravděpodobnost toho, že se vám začnou ozývat vzdálení příbuzní, přátelé, které jste neviděli několik let, bývalí partneři/partnerky a vůbec každý, kdo v nitru duše cítí, že má jakési pochybné morální právo na vaše peníze. Naučte se říkat ne – pokud to umíte, v pořádku. Pokud ne, zaběhněte do nejbližšího knihkupectví a kupte si co možná nejkvalitnější knížku na téma asertivity.
 
  1. I příliš dobré úmysly je třeba držet na uzdě
Možná se vám to bude zdát šílené, ale mezi výherci loterií je spousta lidí, kteří se rozhodnou vše věnovat na charitu či jinou bohulibou záležitost. Nic proti tomu, ale můžete být štědří i bez toho, abyste sami žili na rohlících a uheráku. Představte si, že se vzdáte celé výhry a v životě potká vás či vaše nejbližší nějaká krize, jíž by peníze bez problémů zažehnaly. Jenže ty vy už nemáte…Poraďte se třeba se svým finančním poradcem – toho jste získali už v tipu číslo dvě.
 

Přečtěte si také