obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Pátek 13? Čas zkusit štěstí.
I když Češi mají z pátku 13. respekt, paradoxně však více pokouší své štěstí. Loterii si vsadí dokonce i lidé, které by jindy hrát ani nenapadlo. Zřejmě tak chtějí případnou smůlu zahnat nebo jít na truc proti pověrám. Z průzkumu Sazky vyplynulo, že 15 % lidí naopak věří v pozitivní pátek 13. a ve splnění snů. Patříte k nim?
To, že se blíží pátek 13. si uvědomuje 80 % dospělých Čechů. Celá pětina si pak v tento den dává větší pozor a je ve svých rozhodnutích a aktivitách opatrnější. Informace vychází z aktuálního průzkumu Sazky.
 

K určitému druhu pověrčivosti se v průzkumu Sazky přiznala skoro polovina Čechů

Seznamu nejobávanějších pověr vévodí přeběhnutí černé kočky přes cestu, které se bojí přes 42 % odpovídajících. Na druhém místě se umístilo rozbité zrcadlo a 7 let neštěstí, které prý přináší. Třetím nejčastějším strašákem je právě zmiňovaný pátek 13.

Stejně jako se lidé bojí pověr a z nich plynoucí smůly, tak věří v celou řadu talismanů a různých jevů, které jim naopak přinesou štěstí. Například 55 % Čechů potají vysloví své přání při padání hvězdy na obloze. Téměř polovina lidí se snaží odvrátit neštěstí zaklepáním na dřevo či zuby a stejné množství respondentů si schová čtyřlístek s vidinou příjemných událostí v budoucnu.  

Ať už máte talisman nebo věřite na pověry, my vám držíme palce ve hře.

Přečtěte si také