obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Padá hvězda, přej si jackpot...
Na obloze budou vidět padající hvězdy, u kterých lidé už od pradávna vyslovují svá tajná přání. Mimořádné páteční losování Sportky dává šanci je vyplnit. Stačí si jen vsadit a přát, aby padla ta správná čísla. Když padají hvězdy, může přeci padnout i jackpot… 
Noční obloha přitahuje pozornost lidí už od pradávna. Zvlášť v případech, kdy se objevují jen těžko vysvětlitelné jevy. Současná technologie sice umožňuje leccos pochopit, spočítat, vymodelovat, přesto si úkazy ve vzdáleném vesmíru uchovávají svoje tajemství a mystiku. To platí i o meteorických rojích, které považujeme za padající hvězdy. Nejvíc jich bude vidět v pátek 21. října, kdy jsme připravili mimořádné losování Sportky.Letos můžeme čekat okolo třiceti meteorů za hodinu, takže každý pozorovatel si určitě najde tu svoji hvězdu,“ říká Jakub Rozehnal, vedoucí Štefánikovi hvězdárny. “Nedávno jsme tu měli Drakonidy a to byla opravdu nádherná meteorická sprška. Meteory vylétají ze stejného bodu na obloze. V případě Orionidů je jejich mateřským tělesem naše nejznámější Halleyova kometa,” vysvětluje Rozehnal.
 
Meteory z roje Orionid patří mezi ty nejrychlejší, do atmosféry vstupují rychlostí přes 60 kilometrů za sekundu. K pozorování nepotřebujete vůbec nic, meteory jsou vidět pouhým okem. Stačí si najít dostatečně temné místo někde za městem, dobře se obléct a dívat na oblohu.


  
Podle některých pověr je padající hvězda nová víla, která přichází na Zem. Ať už věříte na cokoliv, přesvědčte se sami v mimořádném losování Sportky, že hvězdy a Sazka umí plnit přání.
 

Přečtěte si také