Padá hvězda, přej si jackpot...
Na obloze budou vidět padající hvězdy, u kterých lidé už od pradávna vyslovují svá tajná přání. Mimořádné páteční losování Sportky dává šanci je vyplnit. Stačí si jen vsadit a přát, aby padla ta správná čísla. Když padají hvězdy, může přeci padnout i jackpot… 
Noční obloha přitahuje pozornost lidí už od pradávna. Zvlášť v případech, kdy se objevují jen těžko vysvětlitelné jevy. Současná technologie sice umožňuje leccos pochopit, spočítat, vymodelovat, přesto si úkazy ve vzdáleném vesmíru uchovávají svoje tajemství a mystiku. To platí i o meteorických rojích, které považujeme za padající hvězdy. Nejvíc jich bude vidět v pátek 21. října, kdy jsme připravili mimořádné losování Sportky.

{^youtubevideo|(width)560|(height)340|(rel)False|(url)https://www.youtube.com/watch?v=xpUd2qqYATM|(fs)True|(autoplay)True^}

Letos můžeme čekat okolo třiceti meteorů za hodinu, takže každý pozorovatel si určitě najde tu svoji hvězdu,“ říká Jakub Rozehnal, vedoucí Štefánikovi hvězdárny. “Nedávno jsme tu měli Drakonidy a to byla opravdu nádherná meteorická sprška. Meteory vylétají ze stejného bodu na obloze. V případě Orionidů je jejich mateřským tělesem naše nejznámější Halleyova kometa,” vysvětluje Rozehnal.
 
Meteory z roje Orionid patří mezi ty nejrychlejší, do atmosféry vstupují rychlostí přes 60 kilometrů za sekundu. K pozorování nepotřebujete vůbec nic, meteory jsou vidět pouhým okem. Stačí si najít dostatečně temné místo někde za městem, dobře se obléct a dívat na oblohu.


  
Podle některých pověr je padající hvězda nová víla, která přichází na Zem. Ať už věříte na cokoliv, přesvědčte se sami v mimořádném losování Sportky, že hvězdy a Sazka umí plnit přání.
 

Přečtěte si také