obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Ostrovy na prodej aneb staňte se Řekem
Shánět a vybírat každý rok místo, kam člověk pojede na dovolenou, je hrozně nesystémové řešení. Porovnávání cen hotelů, služeb, rozhodování, kam teda tentokrát, aby tam nebylo moc lidí a hlavně paštikářů.... A po tomhle martyriu vám stejně nakonec cizí harant skáče po hlavě a paní z protějšího lehátka vám studuje časák přes rameno. Není divu, že po tom, co člověk tohle podstoupí, potřebuje pomalu další dovolenou. Mít tak kousek vlastní pevniny někde uprostřed třpytivé vody!

Není to tak nesplnitelný sen. Pořídit si třeba ostrov v Řecku, kde si člověk odpočine, a kde se zároveň dají pořádat okázalé večírky, je snazší, než se zdá. Ceny ostrovů výrazně poklesly poté, co Řecko přijalo nové daňové zákony. Majitelé, kteří ostrovy zdědili od svých příbuzných, si podle deníku The Wall Street Journal často nemohou dovolit platit daně z nemovitosti - a ostrovy za miliony eur raději prodávají. 

Řecké ostrovy se proto objeví čas od času normálně v nabídce realitní kanceláře, teď jich hledá majitele minimálně dvacet. 

Jeden z nich pro svou dceru pořídil monacký miliardář ruského původu Dmitrij Rybolovlev, kterému patří mimojiné fotbalový klub AS Monako. Ostrov Skorpios, který nyní patří pětadvacetileté Jekatěrině Rybolovlevové, prodala vnučka Aristotela Onnassise, druhého manžela Jackie Kennedyové. Nový vlastník odmítl uvést, kolik za ostrov zaplatil, podle odhadů to mohlo být mezi 100 a 158 miliony dolarů (2,2 miliardy až 3,5 miliardy korun). Scorpios je blízko Lefkady - takže skvělá alternativa k turisticky vytíženým plážím. Jekatěrina tedy určitě nemusí překračovat osušky cizích zpocených lidí, když se chce osvěžit.

Jenže proč hned kupovat takové okázalé hektary. O něco skromnější je Malý Lesbos. Neobydlený ostrov o velikosti asi 6,5 hektaru, což pro představu odpovídá velikosti asi jednoho a půl Václavského náměstí v Praze, je popsán jako „jeden z nejkrásnějších ostrovů ve Středomoří“. Malý Lesbos je od svého "velkého bráchy" - Lesbosu, co by kamenem dohodil. Tedy přesněji 200 metrů. Prodává ho realitka Vladi Private Islands asi za 22 milionů korun. Není na něm sice povolení ke stavbě, ale ručník a stan by měl na vegetění pohodlně stačit.  V podobné cenové relaci je i malebný ostrov Kythnos. A vzhledem k tomu, jak je teď v Řecku veselo, bude možná brzy ve slevě. Je totiž nedaleko Athén. 

Přečtěte si také