obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Osobnosti, které milovaly loterie
Od římských císařů, přes Casanovu až po americké prezidenty. Ti všichni milovali loterie. Ti se jimi bavili, ale řešili třeba i opravy státních budov.

Římští císaři


Všechny cesty vedou do Říma, a to včetně cesty mapující počátky loterie. Zárodky loterních her bychom samozřejmě našli i ve starověké Číně nebo u Keltů, ovšem s prodejem losů přišel až římský císař Augustus. Nápad mu nejenže vynesl popularitu, ale výnosy z prodeje losů posloužily k financování výstavby a oprav státních budov.

Velkou popularitu měla loterie i u méně známého císaře Heliogabala. To se ovšem nedá říct o jeho poddaných. Kromě atraktivních výher jako zlato a drahokamy mohli totiž ve vyhraných truhlicích najít také mrtvoly zvířat, blechy nebo rozsudek smrti. Naštěstí pro Římany Heliogabalus vládl jen čtyři roky, protože byl ve svých osmnácti letech zavražděn.
 

Voltaire


Nikoho by asi nenapadlo dát tohle jméno do souvislosti s podvodem v loterii, ale bylo to právě zneužití děravých pravidel státní loterie, díky kterým přišel známý spisovatel a básník ke svému jmění.

Ve Voltairových dobách se pořádala loterie na podporu prodeje státních dluhopisů. Každý, kdo investoval do dluhopisu, získal los a s ním šanci vyhrát každý měsíc velký obnos peněz. Ministr financí si však svůj zdánlivě skvělý nápad příliš nepromyslel. Na los měl totiž nárok každý bez ohledu na hodnotu dluhopisu. Voltaire spolu s několika přáteli začal skupovat levné dluhopisy a měsíc co měsíc si chodil pro výhru. Bohatství, které tímto způsobem získali, by v současných penězích přesáhlo hodnotu jedné miliardy korun. Výdělečný plán by mohl pokračovat i dále, kdyby Voltaire nepsal na losy posměšné poznámky, které nakonec byly odhaleny.


Casanova


Také milovník Casanova vděčil za své bohatství loterii. Ne, nevyhrál jackpot. Peníze získal jako odměnu od krále Ludvíka XV.  – právě za to, že mu představil loterii. Sázení čísel a napjaté očekávání, zda budou vytažena z osudí, mají u Francouzů dodnes obrovský úspěch.
 

Claude Monet

 
Umělecké nadání je dar i prokletí zároveň. Spousta umělců se dočkala uznání až po své smrti a během života střádala. S chudobou se potýkal i impresionista Claude Monet. Často neměl peníze ani na plátno a barvy. Naštěstí pro něj a také pro všechny milovníky umění si vsadil a vyhrál ve francouzské loterii 100 tisíc franků. Díky výhře mohl dát výpověď ve své práci poslíčka a naplno se věnovat své vášni – malbě.

Američtí prezidenti


Američtí „otci zakladatelé“ využívali loterie k financování rozvoje mladého státu. Vynálezce a spoluautor americké ústavy Benjamin Franklin za výtěžek z prodeje losů zakoupil dělo na obranu Philadelphie ve válce o nezávislost Ameriky. Prezident Thomas Jefferson dokonce provozoval vlastní loterii a utržené peníze využil k zaplacení svých dluhů.

Přečtěte si také