Oscaři – červený koberec a miliardy dolarů
„A Oscara získává...“ Věta, která zazní během nedělního večera hned několikrát. Ceny se budou opět předávat v americkém Los Angeles a opět půjde o jednu z událostí roku. Ve filmové branži o tu bezpochyby nejdůležitější a nejsledovanější. O vítězích se pak bude ještě dlouho mluvit, stejně jako o tom, jestli přišla Angelina s Bradem a módní experti se vyřádí na hodnocení rób hereček. Kolik to ale všechno stojí a co za to?
Náklady na samotné udílení cen se podle odhadů pohybují kolem sta milionů dolarů, přičemž zhruba polovinu této sumy dají hollywoodská studia jen na propagaci. Na tisíce dolarů vyjde třeba rozložení známého červeného koberce a instalace sochy Oscara u vchodu.

Vyrobit originální sošku není zas tak nákladné – stojí to asi čtyři sta dolarů, v závislosti na ceně zlata. Vzhledem k tomu, že je „jen“ pozlacená má větší hodnotu to, s jakým jménem je spojena. Třeba Oscar, kterého získal Orson Welles za scénář k filmu Občan Kane, se v roce 2011 vydražil za téměř devět set tisíc dolarů.
Jinak ale platí, že žádný z vítězů nesmí skoro čtyř kilového rytíře držícího meč a stojícího na filmové cívce prodat. Může sošku pouze nabídnout Akademii zpět za symbolický jeden dolar.
 

Oscar herce posune do jiné "platové tabulky"

Ale k samotným filmům a filmařům. Propagace filmu stojí nemalé peníze. Podle IBISWorld se u vítězných snímků pohybuje v průměru kolem sedmnácti milionů dolarů. V porovnání s tím, co Oscar filmu přinese, zanedbatelná suma. Podle Hollywood Reporter může vítězný film díky ocenění vydělat až tři sta milionů dolarů.
U oceněných herců pak většinou platí, že se jejich plat v následném filmu zvedne asi o pětinu. Zatímco u můžu jsou to v průměru necelé čtyři miliony dolarů, u žen je to pět set tisíc.

Zpět ke slavnostnímu večeru. Loni se na něm vypilo šampaňské za víc než čtyřicet tisíc dolarů. V přepočtu tak v Dolby Theatre zmizel v hrdlech celebrit asi milion korun. Aspoň si loknout, není zas tak jednoduché. Lístek na akci stojí kolem tisíce dolarů.

Zdroj foto: http://oscarawards2016.com

Přečtěte si také