obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Olympijské hlídky znovu těší děti
Do Košetic chodíval často z nedaleké chalupy pro pečivo, tentokrát sem však vodní slalomář Vavřinec Hradilek zavítal z úplně jiného důvodu. S dvojnásobným olympijským medailistou Oldřichem Svojanovským přijel do místní základní školy na první Olympijskou hlídku podzimní části Sazka Olympijského víceboje, kterou získalo 29 nejaktivnějších z tisícovky přihlášených škol.

„Do plnění disciplín jsme se pustili hned po startu víceboje. První až čtvrtá třída měla sportovní den rozdělený do dvou dní po dvou hodinách, žáci ze druhého stupně sportovali v hodinách tělesné výchovy,“ líčila garantka projektu Pavlína Zajícová.

Do Sazka Olympijského víceboje se pustila na základě emailu, který jí přeposlal kolega. Ten samý den se přihlásila. „Projekt se mi zdál dobrý, neboť motivuje děti ke sportu. Spousta dětí má fyzičku na špatné úrovni. Je to zajímavá soutěž,“ dodala Zajícová.

Odměnou za aktivitu byla pro děti vůbec první návštěva Olympijské hlídky na Vysočině. Podpisy a fotografie s olympioniky zde ulovili i žáci ze Základní školy Lodhéřov, kteří si na hlídku udělali výlet. „Naše prostory jsou malé a pro děti je příjemné, že se podívají jinam,“ řekl Karel Král, ředitel malotřídky s patnácti žáky, jež vybojovala hlídku i v pilotní fázi projektu. „Pro děti je to zážitek. Kolikrát si o tom s nimi ještě povídáme, děláme si k tomu projektové dny, vzpomínají na to.“

Výjimečný setkání s olympijskými medailisty Vavřincem Hradilkem a Oldřichem Svojanovským si odpoledne vychutnaly i děti v pelhřimovské škole Na Pražské. „Když už jsme se do projektu pustili, chtěla jsem získat Olympijskou hlídku, tak jsem děti tlačila, abychom stihli splnit disciplíny co nejdříve. A stálo to za to, bylo to moc hezké. Určitě budeme bojovat také o jarní návštěvu,“ říkala pelhřimovská garantka Eva Trpáková.

Olympijské hlídky se v průběhu listopadu a prosince vydají přinejmenším jednou do všech krajů, s dětmi si vedle Vavřince Hradilka zasportují také Denisa Rosolová, Tomáš Verner, Mirka Knapková, Jiří Prskavec, Markéta Sluková a Kristýna Kolocová. Školáci se setkají s úspěšnými sportovci minulosti z Českého klubu olympioniků. Kompletní seznam škol, které získaly Olympijskou hlídku, najdete ZDE.

Přečtěte si také