obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Neurovědec má 5 zaručených rad, jak si zajistit štěstí

Moran Cerf zkoumá lidský mozek desítky let. Krom jiného ho zajímá, jak dosáhnout štěstí. Tady je 5 rad, které opravdu fungují.

Americký vědec z univerzity Northwestern se v rámci svého výzkumu snažil najít klíč ke štěstí. A zjistil, že štěstí nemá nic společného s našimi zkušenostmi, materiálním zajištěním nebo osobním přesvědčením. V čem tedy vězí?

1. Pečlivě si vybírejte přátele

Nejdůležitějším faktorem, který přispívá k našemu štěstí, jsou lidé, s nimiž trávíme svůj čas. Jejich dobrý výběr je tedy podle Cerfa základem. Studie ukázaly, že pokud jsou spolu lidé po delší dobu, začnou se jejich mozky chovat podobně. Pokud se tedy stýkáme s lidmi, s nimiž je nám dobře, i náš mozek se najednou naladí na pozitivní vlnu.

2. Přestaňte mozek trápit stovkami rozhodnutí

Lidský mozek má omezenou kapacitu na rozhodování, my jich po něm ale chceme mnohem víc, než může zvládnout. Každý den se musíme rozhodnout, co si na sebe ráno vezmeme, kde se najíme a co si tam dáme, s kým, kde a jak budeme trávit volný čas. Nemluvě o práci, kde se musíme rozhodovat každou minutu.

3. Nechte ostatní, ať za vás rozhodnou

Sám Cerf si například pouze pečlivě vybere přítele, s nímž chce strávit volný čas a výběr podniku pak nechává na něm. Je totiž pravděpodobné, že přítel vybere restauraci, kde se bude líbit i jemu. Co se jídla týče, uplatňuje Cerf jednoduché pravidlo: z menu si vždy vybírá druhou položku z denní nabídky. Dvě drobná rozhodnutí tak nahrazuje jedním velkým.

4. Dělejte si „seznamy štěstí”

Některé dny jsou doslova zalité sluncem. Pak jsou ale i takové, kdy se vám do cesty staví jedna překážka za druhou. Většina z nás převahu šťastných dnů, problém ale je, že si náš mozek s realitou trochu zahrává: pokud se nedaří, máme tendenci vše vidět černě. Proto si jednou týdně nebo měsíčně sepište vše pěkné, co se vám stalo.

5. Jděte štěstí naproti

Americký vědec má ale radu i pro ty, kterým přes cestu přebíhá jedna černá kočka za druhou. Štěstí totiž musíme jít aktivně naproti. Máte pocit, že už po kapsách máte víc lístků za špatné parkování, než je zdrávo? Zkuste najít jiné místo, kde svůj automobil zaparkovat, třeba budou tamní policisté shovívavější.

„Tohle je naprosto triviální rada, která na první pohled vypadá, že nemůže fungovat,” říká Moran Cerf. „Moji studenti za mnou ale často chodí a říkají, že právě tento trik jim změnil život a pomohl jim se na svět dívat mnohem pozitivněji,” dodává. Pojďte i vy štěstí naproti a vsaďte si třeba Sportku.

Přečtěte si také