obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Netradiční sporty pro malé uličníky
Snažíte se přimět potomka k pohybu, ale jemu se nechce? Možná jej neláká týmový sport a třeba už z principu zamítá návrhy na tenisovou školu či atletický klub. Pak zkuste jeden z našich svěžích tipů, dítě určitě mile překvapí vaše znalosti sportu. A kdo ví, třeba jej nějaký zaujme!

Následující čtveřici pohybových aktivit můžeme bez okolků kategorizovat jako ty méně tradiční (ač některé získávají na popularitě). Všechny lze provozovat bez spoluhráčů na vlastní pěst. K některým je třeba soupeř, v jiných dítě překonává jen samo sebe. Vzhledem k náročnosti a adrenalinové povaze některých sportů však doporučujeme, aby je dítě nevykonávalo bez dozoru dospělého:

 

  • Longboarding - Představte si snowboard na kolečkách… Už? Dobře, přesně tak totiž vypadá Longboard. V longboardingu nejsou žádné triky, výskoky a další eskapády jako na skateboardu. Jde zkrátka jen o parádní zážitek z jízdy, vítr ve vlasech a úžasný pocit svobody.

 

Longboard je vhodný pro všechny věkové kategorie i obě pohlaví

 

  • Geocaching – O geocachingu jste už nejspíš slyšeli, přesto si dovolujeme vám jej připomenout. Pointou aktivity je hledání schovaných „pokladů“, kterým hledači říkají „keše“. Většinou jde o vodotěsné schránky s nějakým předmětem uvnitř. Někdo takovou schránku schová, ostatním sdělí (často prostřednictvím internetu) souřadnice GPS a hra může začít. Z předchozí věty vyplývá, že nutným vybavením je přijímač GPS. Tím dnes ale naštěstí disponuje každý chytrý telefon, který už vaše dítko pravděpodobně používá.

 

Geocaching můžete provozovat společně se svým dítětem

 

  • Krav Maga – Jde o efektivní bojový systém pro použití v reálných situacích. Kdyby se vaše dítě rozhodlo pro Krav Magu, zabijete dvě mouchy jednou ranou: zajistíte mu pohyb a nebudete se o něj tolik bát. Ale nemějte strach, že by vám lektoři z vašeho neviňátka udělali nějakého milovníka násilí. Přímo v rámci lekcí je žákům vštěpováno, že Krav Maga slouží pouze k nutné sebeobraně. Zároveň učí, jak konfliktům předcházet.

 

Instruktoři bojového systému Krav Maga v akci. (Zdroj: Wikimedia - Ekmt)

 

 

  • Sporty, které znáte - O následujících pohybových aktivitách jste pravděpodobně slyšeli a téměř jistě většinu z nich znáte. Pro inspiraci ovšem ve zkratce přinášíme několik dalších tipů na známé, leč méně rozšířené sporty: šerm, lukostřelba, jízda na koni, horolezectví, kajak, plavání, bojová umění (od karate, přes capoeiru, až po jiu-jitsu či vale-tudo), vzpírání, skoky do vody, jóga nebo proč ne rytmická zumba?

 

Tak co? Zkusilo by vaše dítě některou z těchto pohybových aktivit, nebo nad nimi ohrne nos? Pokud děti nemáte, který ze sportů byste sami rádi zkusili? Případně který sami aktivně provozujete? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem!

Přečtěte si také