obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Nejšťastnější smolař na světě
Tenhle Chorvat strčí do kapsy všechny, kdo si myslí, že jsou klikaři mezi smolaři. Frane Selak utekl smrti ne jednou, ne dvakrát, ale sedmkrát!
Poprvé byl Frane v ohrožení života v roce 1962. Vlak ve kterém seděl, a kterému selhaly brzdy, vykolejil a zřítil se do zamrzlé řeky.  Zemřelo 17 lidí, ale Frane měl jen zlomenou ruku a byl podchlazený, zatímco 17 dalších cestujících se utopilo.

Jen o rok později, letěl poprvé (a naposledy) letadlem, stroj ztratil z nevysvětlitelných důvodů výšku, a padal k zemi. Chorvat vyskočil z otevřených dveří, a nikdo moc nechápe, jak se mu to podařilo, ale když padal, trefil obří hromadu sena a nic se mu nestalo. Letadlo skutečně havarovalo a všichni v něm zemřeli. 

Tři roky na to seděl v autobuse, který sjel z cesty a spadl do řeky. Frane ale doplaval bezpečně ke břehu. Pak měl dva roky klid.

Někdy koncem šedesátých let ho napadlo, že by mohl naučit svého syna střílet z pistole. Jenže zbraň se mu vysmekla a ustřelil si kus varlete... Znovu přežil.

V letech 1970 a 1973 si střihnul dvě autonehody. Pokaždé se auto vzňalo, ale Chorvat vyvázl jen s ohořelými vlasy.  A naposledy se v horských serpentinách jen zázrakem vyhnul kamionu, kterému selhaly brzdy a řítil se nekontrolovatelně z kopce dolů. Snad za tato všechna příkoří, pak v roce přišla odměna – v roce 2003, když mu bylo 73 let, vyhrál v národní loterii jackpot – v přepočtu více než 25 milionů korun. Chorvat Frane stále žije, s jackpotem, však mnohem spokojeněji.

Přečtěte si také