obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Nebojte se mít velké sny!
Zdravě jíst, nebo nejíst vůbec. Začít cvičit a hlavně, konečně přestat kouřit. A vlastně i trochu míň pít. Víc šetřit. Ti rozhodnější si pak třeba chtějí najít lepší práci. Novoroční předsevzetí si dává každý druhý Čech. U většiny lidí se týká financí. Co na seznam připsat další věci – tady je sedm tipů, jak uspět v byznysu.

1. Řada dobrých nápadů vznikla náhodou


Proto je dobré nebát se zkoušet nové věci a jít vlastní cestou. Takto začala třeba taxi služba Uber – když se před sedmi lety snažil v Paříži jeden mladý muž marně sehnat taxík. Nápad se chytl.
 

2. Nebát se mít velké sny


Úspěšní lidé bývají bystří a dívají se do budoucnosti. Tu dobře odhadl v roce 1994 třeba Jeff Bezos, zakladatel internetového obchodu Amazon. Od té doby přibylo tolik e-shopů, že to snad ani nikdo nespočítá.
 

3. Pokud necítíte posedlost, firmu vůbec nezakládejte


Musí to být něco, co budete milovat. Pokud máte už dopředu plán pro případ, že to nevyjde, nemá cenu plýtvat energií -  radí často dnešní miliardáři. Většina z nich neměla na začátku svého podnikání několik let dovolenou. Někteří neměli ani holku.
 

4. Je třeba si ale přiznat, že to nemusí vyjít


Chybám a skrytým nástrahám se vyhnout nedá. Sam Walton, zakladatel obchodního řetězce Wal-Mart, jedné z největších firem na světě, taky neuspěl hned. Jeho první obchod v Arkansasu zkrachoval. Důležitější než bankrot bylo, že se z něj dokázal poučit a chyby neopakoval.
 

5. I sebemenší detail je rozhodující


Jednoznačně téma pro Steva Jobse, zakladatele Applu. Pro něj nebyl žádný detail tak malý, aby se mohl přehlédnout. Své podřízené často až terorizoval nejrůznějšími dotazy, a to ve dne, i v noci.
 

6. Nikdo z výše zmíněných mužů nedokázal všechno úplně sám.


Tak jako měl Batman Robina, měl i Gates Allena a Balmmera, Jobs zase Wozniaka. Dobrý…, nebo radši výborný tým spolupracovníků, je prostě základ.
 

7. A pak už stačí několik drobností


Inovace, investice a při tom všem vždycky myslet na zákazníka.

...nebo si radši vsadit.

Přečtěte si také