obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Navštivte nejšťastnější zemi na světě

Česko se v žebříčku zemí, kde se lidé cítí nejšťastněji, umístilo až na třiadvacátém místě. Jaké to je ale v zemi, která je ověnčena zlatým vavřínem? Vítejte v Norsku, zemi fascinujích fjordů, skvělé hudby i ráje turistů, houbařů a rybářů!


oslo.jpg

Oslo

Představte si město, které tvoří ze dvou třetin příroda, lesy. Přesně tak Oslo vypadá. Co byste krom přírody určitě vynechat neměli, je muzeum Edvarda Muncha. Krom toho tu můžete navštívit dalších 50 muzeí nebo se projít centrem z 19. století, které je plné restaurací i uhrančivých barů. A co třeba centrum Nobelovy ceny míru, které leží na bývalé městské vlakové stanici?


fjords.jpg
 

Fjordy

Norsko jsou fjordy. Fjordy jsou někdy až kilometry dlouhé zálivy, které vznikly po ledovcové činnosti v dobách ledových, to znamená úzké zálivy v moři v hornatých oblastech. Jedná se v podstatě o koryto řeky, které si prohloubilo cestu až k moři. Ty nejkrásnější a nejmajestátnější najdete na západě, a to konkrétně mezi městy Stavanger a Molde. Kouzlo fjordů je podmanivé.


bergen.jpg
 

Bergen

V Bergenu se potkávají všechny předsudky a klišé, které si lidé s Norskem spojují. Je to město obklopené horami a fjordy, je plné barevných skandinávských chaloupek, hudební scénu by jim mohla závidět Praha, Bratislava i Varšava a skvěle se tam jí i pije. Zkuste třeba restauraci Lysverket s michellinským zářezem, která se nachází v jedinečném prostředí uměleckého muzea z 30. let a díky výhledu do parku se budete cítit jako v pohádce.


trolltunga.jpg
 

Trolltunga

Trolltunga znamená v překladu trolí jazyk. V podstatě se jedná o jednu z nejextrémnějších vyhlídek, které na zeměkouli najdete. Nachází se ve fjordu 700 metrů nad mořem, a protože skutečně vypadá jako obří jazyk, lidé na ní rádi dělají celou řadu šíleností, které občas neskončí úplně dobře. Pokud ale máte aspoň trochu rozumu v kapse, výlet na Trolltungu si užijete, tedy pokud vás netrápí strach z výšek.


lofoty.jpg
 

Lofoty

Ostrovy na západě země jsou jedním z nejoblíbenějších turistických cílů. Najdete tu malebné přístavy, které jsou jako stvořené pro rybářské výpravy i lodní výlety. Lofoty leží nedaleko Arktidy, díky Golfskému proudu se ale těší poměrně teplému klimatu, které v létě může dosahovat až k teplotám atakujícím hranici 25 stupňů.

Přečtěte si také