obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Najít na ulici půl milionu? Jde to...
Nasbírat se dá na ulici úctyhodné množství mincí. V některých případech je lidé zapomenou nechtěně, nebo je prostě vytratí. Pro jiné je jejich hodnota tak malá, že jim nestojí za sehnutí.
V Česku je už řadu let nejnižší mincí koruna. Haléře byly postupně zrušeny. Do oběhu se jich totiž nevracela ani pětina. A podobně jsou na tom s nejmenšími mincemi i ve Spojených státech amerických.

Rick Snyder měl zvláštního koníčka, píše americký server money.howstuffworks.com. Denně chodil po městě, aby nakrmil zatoulané kočky. Na své čtyřhodinové pochůzce se zastavoval u myček aut. Skoro na jisto sáhl do automatu, kam se házejí peníze, aby se zapnul vysavač. V průměru tam našel skoro šest dolarů za jednu vycházku. Američané tam totiž často vrácené drobné nechávají.

Rick byl vytrvalý. Peníze takto hromadil déle než deset let. A celková částka? Neuvěřitelných 21 tisíc dolarů, v přepočtu zhruba půl milionu korun. Za nalezené peníze si ale nic nekoupil. Věnoval je. A jak taky jinak, jedné floridské záchranné stanici, která pomáhá zvířatům v nouzi.
 

A ještě jeden příběh. Tentokrát z New Yorku


Jedna rodina měla zálibu v hledání centů a jiných mincí na chodníku. Stačilo se prostě dívat pod nohy. A výsledek? Za rok měli pokladničku plnou. Dohromady nasbírali přes tisíc dolarů, zhruba 24 tisíc korun.

Na to, kolik peněz lidé poztrácejí, statistiky neexistují. Podle jedné britské studie ale každý člověk za celý svůj život ztratí skoro dvě stě tisíc věcí. Lidé se totiž nesoustředí na to, co dělají. Svou roli hraje stres a únava. A tak není divu, že hledáním ztracených předmětů, ať už úplných drobností nebo třeba klíčů od aut, trávíme hodně času – podle stejné studie je to 230 dní na člověka.


 

Přečtěte si také