obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Muž bez domova vsadil poslední drobné
Že v loterii vyhrávají hlavně ti, kteří to nepotřebují? Nesmysl. Vezměte si třeba Maďara László Andrascheka. Neměl domov ani peníze, tak se rozhodl zkusit štěstí.

V září roku 2013 už se pomalu připravoval na další krutou zimu strávenou na ulici. Rozhodl se proto zkusit štěstí a v nádražní trafice v maďarskému Rábu (Győr) si vsadil do loterie.

„Vyplnil jsem jenom šest čísel a tak mě prodavačka upozornila, že mám přidat ještě sedmé. Dejte tam 24, stejně je to jedno, odpověděl jsem,“ vzpomíná Andraschek. Jedno to nebylo a Andraschek se stal výhercem rekordních 630 milionů forintů (zhruba 550 milionů korun).

Splatil dluhy a šlapal pro auto

Ze všeho nejdřív Andraschek zaplatil veškeré dluhy, potom sedl na kolo a vyrazil do prodejny aut. „Prodejce se mě zeptal, kolik jsem ochoten utratit. Ukázal jsem mu tři prsty, a protože jsem přijel na kole, domníval se, že myslím 300 tisíc forintů. Já měl na mysli 3 miliony,“ vzpomíná šťastný výherce, který ovšem nemá řidičský průkaz. Ten nevlastní ani jeho žena a tak auto vždy řídí některé z jejich tří dětí, jimž za vyhrané peníze pořídili vlastní byty.

Laszlo Andraschek vyhrál v přepočtu zhruba 550 milionů korun (Zdroj: theguardian.com)

Andraschek měl dříve problémy s alkoholem, už téměř sedm let je však „čistý“ a podle vlastních slov nemá potřebu vrátit se k flašce. Stejně jako u nás mají výherci v Maďarsku právo na anonymitu, pravda tak vyšla najevo až v souvislosti s loňským štědrým finančním darem hostelu pro lidi bez domova, který Andraschek učinil pod vlastním jménem.

Přečtěte si také