obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Mrazák nebo šuplík na ponožky. Kam nejčastěji schováváme peníze?
V době platebních karet a internetového bankovnictví se to jeví skoro jako podivínství. Nicméně pořád existují lidé, kteří těmto výdobytkům moderní doby nevěří a schovávají si peníze doma. Někdo vymýšlí rafinované skrýše, jiný sází na klasiku. Kde končí bankovky nejčastěji?
Americká firma American Express udělala loni na svém domovském trhu průzkum, z kterého vyplývá, že skoro třetina lidí schovává peníze do mrazáku. I přes to, že to není příliš bezpečné místo. O nic nedobytnější ale není ani šuplík s ponožkami, kam hotovost ukrývá asi pětina z těch Američanů, kteří doma bankovky nebo cennosti mají. Zloději by asi rychle odhalili i peníze pod matrací nebo v plechovce s bonbóny (tuto možnost volí deset procent lidí).
 

Hlavně si pamatovat, kde ty peníze vlastně jsou


Podobné chování má ale ještě jedno úskalí. Kromě toho, že se zloději poměrně rychle obohatí, hrozí i to, že na skrýš zapomeneme. Jako třeba jedna Američanka. Před třemi lety se rozhodla prodat svůj stůl. Z hrůzou si pak ale vzpomněla, že do něj kdysi schovala peníze. A nešlo o žádné drobné, ale o skoro sto tisíc dolarů. Měla štěstí. Rabín, který si stůl koupil, měl pochopení a peníze ji vrátil.

A server money.howstuffworks.com přidává ještě jeden příběh. Trojice mladých Američanů si koupila do bytu za dvacet dolarů starý gauč. S úžasem ale zjistili, že v polštářích je zašito čtyřicet tisíc dolarů.
 

Skrýš musí být bezpečná a zapamatovatelná


Z obou příběhů je patrné, že skrýš by měla být promyšlená. Na trhu třeba existují speciální bezpečností schránky, které vypadají jako běžné vybavení domácností, třeba hrnky na kafe nebo ve zdi zabudované falešné zásuvky. Nejde o nijak velkou investici a peníze nejsou k mání tak lacino. Nehořlavé schránky je mimo jiné chrání i před ohněm. Vaše úspory tak mají šanci přežít i požár v bytě.

Bezpečnější než šuplík s ponožkami je rozhodně i trezor. Případnou výhru můžete schovat i v bezpečnostní schránka v bance.
 

Přečtěte si také