obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Moje pistole je jako ze zlata
"Ty jsi to moje zlato který mám tak rád…" To si mohl notovat filmový záporák Francisco Scaramanga, který střílel své oběti zlatou pistolí a zlatými kulkami. Nebýt Jamese Bonda, bůhví, jak by to dopadlo. Ale je vůbec reálné pořídit si zbraň ze zlata?

Na první pohled vypadá, že to není problém, pokud jste zazobaný rapper, výstřední boháč a nebo mexický drogový král.

Střelné zbraně, které jim v minulosti zabavili policisté samozřejmě nejsou celé ze zlata – na to je drahocenný kov příliš měkký, tlaky a teploty při střelbě by vedly k jeho deformaci. Klenotníci mafiánů si ale dali záležet, aby zbraně pokryli silnými plátky zlata, nikoli jen tence pozlatili.

Do zlata byla vyryta ženská jména, nebo znak Ferrari. Kolt jednoho z náčelníků klanu dokonce zdobila korunka z rubínů a smaragdů! Další měl na rukojeti vyryto heslo Raději zemřít ve stoje než žít na kolenou.

Jenže to se pohybujeme na tenkém ledě, ačkoliv na zakázku je možné nechat vyrobit prakticky cokoliv – od pozlaceného kalašnikova nebo pažbu kulometu posázenou safíry.

Zajímavé kousky jsou i volně dostupné. Pokud jste aktuálně takříkajíc na lovu skvělé lovecké pušky, která by nezklamala svojí vizáží a provedením ani ty nejnáročnější světové zákazníky, určitě byste měli svoji pozornost zaměřit také směrem k modelu firmy  VO Falcon Edition. Stojí 820 000 USD, tedy v přepočtu na aktuální kurz něco málo přes dvacet milionů korun. Na světě jich existuje zatím 5, takže je to sběratelský kousek. Puška nepochází ani z Ameriky, ani z Orientu ale trochu překvapivě ze Švédska. Zbraň má na závěru rytinu sokola, čímž se prý snaží ctít tradice sokolnictví po celém světě, speciálně ale v Arábii, což by mohlo nenápadně naznačovat, odkud pochází nejvíce klientely pro firmu. Hlaveň je pak z damaškové oceli, zdobí ji i dřevo z kořene vlašského ořechu.

Sběratelské kousky, přitom ale plně funkční vyrábí i Česká zbrojovka. Za zmínku stojí třeba pistole CZ 85 COMBAT. Je vykládaná ryzím zlatem a ryzím stříbrem, pozlacené ovladače a pažbičky z leštěného ebenového dřeva jsou už jen taková frajeřinka. Cena je ale záhadou. Klasický COMBAT je za 17 tisíc korun, se zlatem a rytinami se ale cena podle odhadů může vyšplhat až na desetinásobek.

I ženy se ale chtějí cítit bezpečně. A zbrojovky to dobře ví. Proto za symbolický příplatek nabízí třeba pistole nebo revolvery v růžové barvě. Stejně, jako třeba americký výrobce Gander mountain. Základní Smith & Wesson se dá pořídit už kolem 13 tisíc korun. Výrobek provází reklamní slogan: "Střílej jako holka, když můžeš!"

Zdroj foto: gandermountain.com, czub.cz., fanda.nova.cz

Přečtěte si také