obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Mobilů není víc než lidí...zatím
Pryč je doba, kdy byly mobilní telefony patřičně drahou výsadou, která nebyla pro každého. Dnes jsou dotykové mobily velmi dostupné, a to i pro zájemce z rozvojového světa.

Mobily dnes mají i lidé z relativně chudých států. Podívejme se např. na takovou Sýrii. Podle posledních dostupných ekonomických ukazatelů z roku 2007 byl HDP Sýrie 1850 USD na hlavu. Údaje na CIA World Factbook poukazují také na vysokou penetraci mobilních telefonů, podle nich mělo v roce 2014 vlastní mobil celých 87 % Syřanů. Pro srovnání, v Egyptě to bylo 110 %, ve Velké Británii 123 % a u nás dokonce 131 % (tedy 131 mobilních telefonů na každých 100 českých občanů), v Estonsku 162 % a třeba v takovém Kuvajtu dokonce 277 % - každý Kuvajťan má tak v průměru skoro 3 mobily!

Kolik mobilů je tedy ve světě?

Dobrá otázka, údaje se ovšem různí. Tak třeba hojně citované počitadlo na stránkách GSMA Intelligence hovoří o více než 7,5 miliardy mobilních zařízení. Do toho ovšem nespadají zdaleka pouze telefony, ale například také tablety a další přístroje aktivní v rámci tzv. internetu věcí.

Konkrétně o mobilních telefonech se hovoří například v aktuální studii společnosti Cisco, podle níž je jich na světě něco okolo 4,3 miliardy. Během pouhých pěti let se ovšem má toto číslo vyšplhat až na 5,2 miliardy. Mobilním telefonem tedy budou disponovat zhruba 2/3 celosvětové populace (dnes je to asi ½). Podle výsledků studie Ericsson Mobility Report je pak zhruba 45 % používaných mobilů světa chytrých (smartphonů).

Zkrátka hotová invaze mobilů. Tak schválně, prozradíte nám do diskuze, kolik telefonů sami vlastníte? Těšíme se na vaše příspěvky.

Přečtěte si také