obrázek plovoucího banneru Zlatého kola
Zlaté kolo
Máte 0 z 10 Zlaťáků
Mobil dostávají děti už v pěti letech
Věk českých dětí, které vlastní mobilní telefon, se stále snižuje. Zatímco převážná většina dětí narozených před rokem 2005 dostala první telefon až v devíti letech, dnes mobil není výjimkou ani u pětiletých. Prvňáci a druháci už mobilní telefon berou jako standard, pro dvanáctileté je samozřejmostí.

Měsíčně povolí rodiče svým dětem provolat méně než 200 Kč. Vyplývá to z průzkumu, který pro virtuálního operátora SAZKAmobil provedla společnost  NMS Market Research.

Mobily mají už předškoláci, rodiče se o ně bojí

Nástup do školy je pro Čechy důležitým impulzem ke koupi mobilního telefonu pro dítě. Věk nejmladšího dítěte s mobilním telefonem se u většiny dotazovaných domácností pohybuje v rozmezí 6-10 let (71 % respondentů). Roste však také počet dětí, které telefonem disponují již v pěti letech (13%).

Dětem dáváme mobil i ze strachu o jejich bezpečí.

Víc než polovina respondentů vítá, že dítě může v případě nouze zavolat o pomoc, přes třetinu dotazovaných pozitivně hodnotí také možnost spojení s dalšími členy rodiny, například prarodiči. "Jen 16 % účastníků průzkumu přiznává, že je ke koupi telefonu dítě přimělo z důvodu sociálního tlaku – chtělo jej, protože jej měli ostatní," konstatuje ředitel SAZKAmobilu Jan Schmiedhammer.

Děti smí provolat maximálně 200 Kč, přednost má kredit

Ve většině případů se měsíční účet za telefon pohybuje pod 200 korunami. Jen 8 % dětí za telefon utratí více než 300 korun měsíčně. Účty za telefon přitom většinou platí rodiče a dětem do 15 let kupují většinou předplacenou kartu, tedy tak zvaný kredit. „Předplacenou kartu dětem pořizují nejčastěji rodiny v příjmové kategorii 15 000 – 30 000 Kč (87 %) a rodiny, kde je žena s nejmladším dítětem na mateřské,“ dodává Jan Schmiedhammer.Jen 12 % domácností se rozhodlo část z účtu za telefon přenést na děti, aby si uvědomily hodnotu peněz.

Další zajímavosti:

- Děti volají nejčastěji několikrát do týdne (51 %) či párkrát za měsíc (22 %). Denně volá jen 19 % českých dětí.

-  V 70 % případů děti volají rodičům, zhruba čtvrtina (23 %) odchozích hovorů směřuje kamarádům.

-  Děti telefon používají primárně k volání a psaní SMS (66 %), některé využívají také internet (23 %).

-  Mobily slouží i k přehrávání hudby (43 %), focení (35 %), hraní her (58 %) či spouštění aplikací, jako je Facebook, Instagram nebo WhatsApp (20 %).

-  Předplacená karta je populární také v menších městech do 20 000 obyvatel (80 %), v rámci ČR ji nejvíce preferují volající v Ústeckém kraji (92 %).

Přečtěte si také